"NELAGODA" OKO PREDSEDAVANJA BUDIMPEŠTE: Evropski parlament preispituje "sposobnosti" Mađarske

Novosti online

31. 05. 2023. u 12:43

UPITNO je do koje je mere Mađarska u stanju da uspešno predsedava EU u narednom periodu, rekla je nemačka ministarka za Evropu Ana Lurman na sastanku evropskih ministara u Briselu.

НЕЛАГОДА ОКО ПРЕДСЕДАВАЊА БУДИМПЕШТЕ: Европски парламент преиспитује способности Мађарске

Foto AP

Kako je istakla, glavne prepreke Mađarskoj predstavljaju kršenje vladavine prava i njena kolebljiva pozicija po pitanju podrške Ukrajini. 

- Nelagoda je ono što svi osećamo - izjavio je holandski ministar spoljnih poslova Vopke Hoestra, prenosi agencija Frans pres.

Kako piše "Politiko", to što je na Mađarsku red da preuzme predsedavanje EU uznemirilo je pojedine kritičare Budimpešte, koji ističu da se vlada premijera Viktora Orbana suočava sa optužbama o nazadovanju demokratije.  

Podsetimo, Mađarska, koja ima pravo veta, protivi se izdvajanju dodatnih 500 miliona evra iz budžeta Evropskog fonda za mir za potrebe Kijeva sve dok se mađarska OTP banka nalazi na ukrajinskoj listi "sponzora rata".

Evropski parlament takođe preispituje sposobnost Mađarske da naredne godine predsedava Evropskoj uniji, s obzirom na probleme te zemlje s vladavinom prava, piše u nacrtu parlamentarne rezolucije.

Zadatak države koja predsedava EU je da planira i predsedava sastancima ministara i pripremnih tela Unije, kao i da predstavlja EU u odnosima i vezama s ostalim EU institucijama i međunarodnim organizacijama.

Predsedništvo je odgovorno za angažman i rad na zakonodavstvu EU, te mora da deluje kao pošten i neutralan posrednik, a to je uslov koji Mađarska, zbog brojnih sukoba sa Unijom, neće moći da ispuni, dodaje se u nacrtu rezolucije.

- Evropski parlament preispituje na koji način Mađarska može verodostojno da ispuni zadatak u 2024. godini, s obzirom na nepoštovanje prava EU i vrednosti sadržanih u članu 2 Ugovora o EU, te kako može da se pridržava načela iskrene saradnje -navodi se u nacrtu rezolucije koja će biti usvojena 1. juna, prenosi "Rojters".

Kako objašnjava "Politiko", predsedavanje EU se rotira između država članica svakih šest meseci, pri čemu je predsedavajuća država zadužena da pomogne u određivanju agendi i prioriteta tokom tog perioda.

BONUS VIDEO: TRENUTAK PADA HELIKOPTERA: U regionu Brijanska srušile se četiri letelice

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Kulinarski spektakl ukusa i inovacija u Beogradu