"ODNOSI KINE I AMERIKE NAJNIŽI U ISTORIJI": Glavne poruke šefa kineske diplomatije posle sastanka sa Blinkenom
ODNOSI između Pekinga i Vašingtona dostigli su najniži nivo u istoriji, rekao je kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang na sastanku sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom, prenosi kineska državna televizija.
Foto: Jutjub/CGTN
- Trenutno su kinesko-američki odnosi na najnižoj tački od uspostavljanja diplomatskih odnosa, to ne ispunjava fundamentalne interese naroda dve zemlje, ne ispunjava aspiracije međunarodne zajednice - rekao je on.
Prema rečima diplomate, njegova zemlja nastoji da izgradi stabilnu, predvidljivu i konstruktivnu interakciju sa Sjedinjenim Državama.
On je takođe izrazio nadu da će se Vašington pridržavati racionalnog i objektivnog shvatanja Pekinga, štititi političku osnovu bilateralnih odnosa i rešavati sve nepredviđene situacije na miran, profesionalan i razuman način.
Osim toga, kako je primetio Ćin Gang, SAD i Kina moraju bezuslovno da sprovedu konsenzus koji su lideri dve zemlje postigli tokom samita G20 na Baliju. Takođe je pozvao na pomoć u stabilizaciji odnosa i njihovom vraćanju na pravi put.
Zauzvrat, Blinken je ukazao da će Sjedinjene Države nastaviti da štite svoje interese i vrednosti "radeći sa saveznicima i partnerima na jačanju naše vizije sveta". On je takođe pozvao šefa kineskog ministarstva spoljnih poslova u Vašington da "nastavi razgovore", na šta je Ćin Gang odgovorio potvrdno.
Blinkenova trenutna poseta je prva poseta američkog državnog sekretara Kini u poslednjih pet godina. To se dešava u pozadini značajnog pogoršanja odnosa između dve zemlje zbog čitavog niza pitanja. Reč je o situaciji sa Tajvanom, incidentu sa obaranjem kineskog balona iznad SAD, kao i o nesuglasicama u trgovinskim i tehnološkim oblastima.
BONUS VIDEO: ZAJEDNIČKE PATROLE - Ruska i kineska avijacija osam sati iznad azijsko-pacifičkog regiona
Preporučujemo
PROMENIO SE: Božović posle dužeg vremena u javnosti - uslikan u društvu pevača (FOTO)
18. 06. 2023. u 15:40
ZLATAN GA IZAZVAO, NOLE ODGOVORIO: Đoković poslao Ibri moćnu poruku (FOTO/VIDEO)
18. 06. 2023. u 17:03
Sada je definitivno puklo savezništvo SAD i Ukrajine: Zelenski uradio nešto nezamislivo
UKRAJINSKO rukovodstvo, nakon više od godinu dana napora da održi stabilne odnose sa administracijom predsednika SAD Donalda Trampa, javno je priznalo krah dosadašnjeg partnerstva.
20. 04. 2026. u 20:41
Mađar bi da hapsi Putina i Netanjahua: "Zakon je jasan, to je obaveza"
BUDUĆI mađarski premijer Peter Mađar izjavio je da će se njegova zemlja ponovo pridružiti Međunarodnom krivičnom sudu i biti spremna da sprovodi naloge za hapšenje, uključujući i onaj koji se odnosi na izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
20. 04. 2026. u 20:04
"Potvrđena idiotkinja!" Rus izvređao Melonijevu, Italija uputila protest: "Fašistički ološ, izdala birače"
ITALIJA je uputila oštar protest Rusiji nakon uvredljivih izjava ruskog TV voditelja na račun premijerke Đorđe Meloni, dok joj je predsednik države pružio podršku i osudio skandalozne komentare.
22. 04. 2026. u 08:44
Komentari (0)