EU SPREMNA DA PODRŽI VOJNU INTERVENCIJU U NIGERU: Pobunjenici zabranjuju upotrebu Starlinka
EVROPSKA unija je spremna da razmotri podršku vojnoj operaciji protiv Nigera ako to zatraži Ekonomska zajednica zapadne Afrike (EKOVAS), rekla je portparolka diplomatske službe EU Nabila Masrali. U međuvremenu, nove vlasti Nigera zabranjuju upotrebu Starlinka u zemlji.
Foto AP
- Evropska unija još nije primila nijedan takav zahtev od EKOVAS-a, ali smo spremni da ih razmotrimo ako dođu. Razmotrićemo ovaj zahtev kako bismo razumeli kako najbolje možemo da ispunimo svoje političke obaveze - rekla je diplomata novinarima na brifingu.
Masrali je naglasila da puč u Nigeru predstavlja pretnju demokratiji.
- Odlučno smo osudili puč u Nigeru. Za nas je ovo pretnja demokratiji i stabilnosti u Nigeru, zahtevamo hitno oslobađanje predsednika Bazuma, njegove porodice i pratnje. U potpunosti podržavamo stav EKOVAS-a da je puč kršenje demokratskih principa na kojima se zasniva politička vlast u regionu - istakla je ona.
Foto: AP
Zabrana Starlinka u Nigeru
Vlasti Nigera upozorile su građane i kompanije da ne koriste terminale satelitske komunikacione mreže Starlink za pristup internetu, bez posebne dozvole. U suprotnom, preti im tri meseca zatvora i velika novčana kazna, navodi se u saopštenju Službe za regulisanje elektronskih komunikacija i pošte, prenosi lokalni portal Lesahel.
Regulator ističe da je poslednjih dana primećena aktivnost lica koja nezakonito postavljaju satelitske komunikacionih terminale Starlink u zemlji, američke kompanije SpejsIks, koja je u vlasništvu biznismena južnoafričkog porekla Ilona Maska. U Nigeru se preduzimaju mere da se identifikuju vlasnici opreme i oni koji je koriste, bez posebne dozvole.
Pobunjenici u Nigeru su 26. jula objavili da smenjuju Muhameda Bazuma sa mesta predsednika zemlje, zatvaraju granice, uvode policijski čas, suspenduju ustav i zabranjuju političko delovanja partija. Oni su 28. jula saopštili da je šef države postao general Abduraman Tijani. Tokom puča on je predvodio predsedničku gardu, čije su jedinice pritvorile i nastavljaju da drže Bazuma. U Bazumovom kabinetu prvo su tvrdili da vojska nije podržala pobunjenike, ali je kasnije komanda Oružanih snaga objavila svoju solidarnost sa njima.
U međuvremenu, Ekonomska zajednica država Zapadne Afrike (EKOVAS, obuhvata 15 zemalja regiona) zatražila je od učesnika vojnog puča u Nigeru da u roku od nedelju dana oslobode predsednika Mohameda Bazuma i vrate zemlju u ustavne okvire, zapretivši vojnom intervencijom.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
PANIKA ZBOG TAJFUNA: Rafovi u prodavnicama prazni
Preporučujemo
MAKRON PRETI: Francuska spremna da podrži sankcije Nigeru zbog državnog udara
28. 07. 2023. u 19:03
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (1)