GODIŠNJE SE UTOPI 400 LJUDI: Crne brojke u Italiji - dave se migranti, stari, neplivači i deca

Milica Ostojić - Specijalno za Novosti RIM

17. 08. 2023. u 18:24

SVAKE godine u Italiji, pre svega u letnjoj sezoni, se u raznima vodama utopi oko 400 osoba.

ГОДИШЊЕ СЕ УТОПИ 400 ЉУДИ: Црне бројке у Италији - даве се мигранти, стари, непливачи и деца

Foto: Tanjug/Vigili Del Fuoco via AP

Ranijih godina najviše žrtava bilo je u moru, koje je držalo crni rekord. Ove godine više tragedija dešvalo se i u jezerima, rekama i bazenima.

To su crne brojke koje je objavilo Udruženja medicine za ambijent, a predsednik Alesandro Milani izneo je podatke da je 60-ih godina prošlog veka procenat onih koji su se udavili godišnje iznosio oko 1.400 osoba. Bila su to vremena neplivača, progresivno se taj broj smanjivao i 90-ih godina gotovo se stabilizovao na 400 žrtava godišnje, što je nedopustivo za 21. vek.

Najveći broj žrtva utapanja događa se u moru ali i u rekama gde su ili niske temperature vode, i 10 stepeni niže od morske. Razlog za tragedije je  i duga izloženost na suncu, kad skok ili ulazak u vodu koji postaje fatalan, posebno ove godine kada je temperatura u Italiji redovno iznad 33 stepena i dostizala je u nekim područjima 42 čak 46 stepeni. Dakle reč je o termičkom šoku, kada osoba uđe u vodu, izgubi svest i potone.

Njih 50.3 odsto stradalo je u moru, a 41.3 u tzv. unutrašnjim vodama - rekama, jezerima, a 8.3 procenata izgubilo je žviot  u bazenima. Razlozi za tragediju su različiti: 28 odsto davljenja je zbog iznenadnih bolesti, infarkta ili zaustavljenog disanja, 15 % nastrada od lakomislenosti, a 14 odsto se udavilo zbog iznenadnog pada u vodu iz čamaca, ili sa stena. Slede neiskustvo, nesposobnost da se održi na površini, nepromišljeno zaronjavanje na plitkoj vodi, ili neobazanje na kameniti deo obale, ili dna.

Foto: V.V.

Intersenatno je da su žene daleko obazrivije pri ulasku u vodu - jedna žena ide na sedam muškaraca. Najviše stradaju penzioneri između 76 i 79 godina, na drugom mestu su on između 70 i 75 godina, pa je preporuka da starije osobe ne bi trebale da idu na plažu između 12 i 15 sati. Ima i drugih uzroka, među žrtvama davljenja su neplivači koji ulaze u more izvan mesta gde postoje spasioci. Svake godine u vodama Italije koje se nadgledaju sa obale ostvari se 70.000 intervencija spašavanja.

Na roditelje se apeluje da zbog sigurnosti najmlađih, jer se i u plitkoj vodi ona između 3-4 godine mogu naći u problemu, prijave decu na časove plivanja, jer se izvestan broj zbog nepažnje roditelja utopio i u bazenima. Bilo je dovoljno samo tri minuta nepažnje.

Konstatovano je kako se veliki broj utapanja dogodio i među tzv.novim stanovnicima Italije pridošli sa raznih krajeva sveta, iz Afrike, Azije. Oni najčešće ne znaju da plivaju i ulaze u more tamo gde se plaža ne plaća, ili na jezerima i rekama gde nema nadzora.

BONUS VIDEO - NARANDžASTO NEBO IZNAD TENERIFA: Šumski požari uništavaju sve što im se nađe na putu

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

GRČKA U ŠOKU: Nikola Milutinov bi mogao da napusti Olimpijakos, evo za koji bi klub zaigrao