UNESKO - POTREBNO 44 MILIONA NASTAVNIKA: Da bi sva deca u svetu dobila obrazovanje
SVETU je potrebno još 44 miliona nastavnika kako bi obrazovanje bilo omogućeno svakom detetu, pokazala je najnovija analizi Uneska.
FOTO: AP/Tanjug
Agencija UN za kulturu i obrazovanje u izveštaju napominje da je prošle godine devet odsto nastavnika osnovnih škola u svetu napustilo tu profesiju. To je skoro duplo više u odnosu na 2015. godinu, kada je to uradilo njih 4,6 odsto.
„Nastavnici imaju ključnu ulogu u našim društvima, ali ova profesija se suočava sa velikom krizom zanimanja. Nekim regionima sveta nedostaju kandidati. Drugi regioni se suočavaju sa veoma visokom stopom napuštanja tokom prvih nekoliko godina rada. U oba slučaja, odgovor je isti: moramo više ceniti, bolje obučavati i bolje podržavati nastavnike“, istakla je generalni direktor Uneska Odri Azule.
Uneskova analiza je pokazala da je manjak nastavnika smanjen sa 69 miliona koliko je bilo u 2016, i to uglavnom u južnoj Aziji, gde je nedostatak nastavnog osoblja skoro prepolovljen, dok je u podsaharskoj Africi, gde je nedostajala trećina nastavnika, nedostatak je smanjen samo za dva miliona, u istom periodu.
Podsaharskoj Africi potrebno je 15 miliona nastavnika da bi bio ispunjen cilj održivog razvoja koji je, kako se navodi, garant osnovnog i srednjeg obrazovanja za sve do 2030. godine.
U izveštaju Uneska se navodi da postoje problemi širom sveta, uključujući i bogate zemlje, sa nastavnicima koji moraju da se nose sa visokim nivoom stresa, nedostatkom sredstava, lošim vođstvom i niskim platama, preneo je „Gardijan“.
U Evropi i SAD, kao glavni razlozi za nedostatak 4,8 miliona nastavnika navode se „nezainteresovanost za ulazak u profesiju“ i odlasci velikog broja nastavnika u penziju.
U pojedinim delovima Afrike, odsustvo bezbednosti doprinelo je zatvaranju škola, sa više od 13.000 zatvorenih škola u delovima centralne i zapadne Afrike u poslednje četiri godine.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - RUSKA PACIFIČKA FLOTA: Izvođenje vežbe odbrane Severnog morskog puta
Preporučujemo
MUZEJ UKRADENIH STVARI: UNESKO otvara virtuelnu galeriju nestale kulturne baštine
06. 10. 2023. u 22:04
KOMŠIJE JE IGNORIŠU: Samo jedna hrvatska pevačica podržala Prijovićku
06. 10. 2023. u 12:18
KUVARI OTKRIVAJU: Znate li koliko puta možete upotrebiti isto ulje za prženje?
06. 10. 2023. u 10:57
IRANSKI KOMANDOSI PRONAŠLI PILOTA F-35: Zavarali trag Amerikancima i uhapsili ga
ISLAMSKA revolucionarna garda (IRGC) locirala je i privela pilota oborenog američkog lovca F-35 tokom operacije potrage, javlja iranska agencija Nur njuz.
03. 04. 2026. u 16:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
DOBIO ODGOVOR: Šef diplomatije BiH besan zbog Karleuše
PEVAČICU Jelenu Karleušu uzeo je "na zub" ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković zbog medijskog eksponiranja u državi.
04. 04. 2026. u 20:26
Komentari (0)