DESNICA OJAČALA I NA ZAPADU NEMAČKE: Epilog izbora u Bavarskoj i Hesenu
NAJVEĆI dobitnik parlamentarnih izbora u dve nemačke savezne pokrajine, najbogatijoj Bavarskoj i Hesenu, minulog vikenda jeste desničarska Alternativa za Nemačku (AfD).

Foto: Profimedia/Ilustracija
Ova stranka postala je jaka politička snaga i na zapadu zemlje, čime je zaokružila nacionalnu teritoriju. Izborni ishod je i svojevrsni obračun sa vladajućom "semafor koalicijom" u Berlinu, kojom stoluje kancelar Olaf Šolc, čijih je pristalica sve manje, a kritičara unutar stranke sve više.
Šolcove partijske kolege, socijaldemokrate su, posle poraza u Zarlandu, uknjižile sada još dva. Sa manje od osam procenata, oni se u Bavarskoj polako približavaju zoni političke smrti, ocenjuje Dojče vele i dodaje da debakl u Hesenu ovu stranku boli i mnogo više. U svojoj bivšoj matičnoj pokrajini, SPD je još jednom potukla sopstveni negativni rekord iz 2018. godine i sada se nalazi iza AfD!
Ova desničarska partija uspeva da za sebe veže Nemce nezadovoljne saveznom politikom i da njihovo nezadovoljstvo pretvori u glasove. Kurs zauzimanja suprotstavljenog stava po pitanjima kao što su zaštita klime ili pomoć Ukrajini i dalje se isplati, ali sve je više i Nemaca koji za AfD glasaju iz uverenja, a ne inata prema vladajućim strankama. Sve je, naime, više ljudi koji polaže nadu u ovu krajnje desničarsku stranku kad je reč o unutrašnjoj sigurnosti, ekonomiji i socijalnoj pravdi.
Donja Saksonija, Šlezvig-Holštajn, Severna Rajna-Vestfalija, Berlin, Bremen, a sada Bavarska i Hesen - sve je duža lista izbornih poraza liberala (FDP). Oni su do sada jedino u Zarlandu dobili više glasova nego pre četiri godine, ali je i to nedovoljno za glatki ulazak u pokrajinski parlament.
Zederu pao rejting
Demohrišćani (CDU) su uspeli u obe pokrajine da zadrže vlast, pa je u Bavarskoj i dalje na čelu Markus Zeder, a u Hesenu Boris Rajn. Ali Zederu je pao rejting, čime je platio poverenje koje je ukazao Hubertu Ajvangeru, lideru Slobodnih birača, svojih koalicionih partnera u pokrajinskoj vlasti. A Ajvanger je podigao ogromnu prašinu procurilim gafom iz gimnazijskih dana, antisemitističkim pamfletom, što za Nemce može da bude katastrofalna greška, jer je ogrešenje o Jevreje na listi najtežih nacionalnih grehova.
I treći član savezne "semafor koalicije", Zeleni, pretrpeli su težak udarac. Izgubili su značajan broj glasova i u Bavarskoj i u Hesenu, gde su na ranijim izborima ostvarivali rekordne uspehe. Njihovi antimigracioni stavovi dolaze na naplatu. Zeleni se bukvalno nalaze u prelomnom trenutku. Ako budu insistirali na svojim principima, biće kažnjeni kao "stranka koja uvodi samo zabrane" i sprečava ekonomski oporavak. Ako pak naprave previše kompromisa i izdaju svoje ideale, razljutiće bazu.
Preporučujemo

"OSUĐUJEMO TERORISTIČKE AKTE HAMASA": Saveznici Izraela izneli zajedničko obaveštenje
10. 10. 2023. u 00:33

"NEMCI REHABILITUJU NACIZAM" Zaharova bez dlake na jeziku oplela po Berlinu
09. 10. 2023. u 21:29

DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje
NAJNOVIJA vremenska prognoza evopskih stručnjaka za avgust pokazuje prohladniji početak meseca u centralnim delovima Evrope, ali se već nagoveštava povratak suptropskog grebena i novog talasa vrelog vremena. Usled prisustva niskog pritiska na severu kontinenta, stvaraju se uslovi za novi toplotni talas koji će pogoditi veći deo Evrope, piše Severe Weather Europe.
04. 08. 2025. u 20:19

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

3O LETA OD "OLUJE" - RUDAN OŠTRO O HRVATIMA: "Koliko je Srba plutalo u bunarima jer se nisu ukrcali u traktore..."
VEDRANA Rudan je komentarisala političku i društvenu klimu u Hrvatskoj.
03. 08. 2025. u 16:23
Komentari (0)