OBOJENA REVOLUCIJA I U MONGOLIJI? Povećano interesovanje SAD za državu smeštenu između Rusije Kine
SJEDINjENE Države su u početnim fazama priprema "obojene revolucije" u Mongoliji, po ukrajinskom receptu, tvrde ruski zvaničnici. Azijska zemlja, smeštena na strateški značajnom mestu, između Rusije i Kine, raspolaže i primamljivim prirodnim resursima. Analitičari smatraju da bi već sledeći parlamentarni izbori u ovoj zemlji, zakazani za iduće leto, mogli bi da promene njene zakonodavne trendove, kao i odnose sa susedima.
- Licemerna politika SAD, koju sprovode tamo gde treba da, ne birajući način, ostvare svoje interese, fokusira se na Mongoliju - tvrdi Aleksej Cidenov, predsednik Republike Burjatije, u sastavu Ruske Federacije, duž istočne strane Bajkalskog jezera, a graniči se sa Mongolijom. - Vršilac dužnosti zamenika američkog državnog sekretara Viktorija Nuland, ključni igrač u majdanskom puču u Ukrajini 2014. godine, koji su podržale SAD, pokušava da indoktrinira mongolski narod i uzdrma omladinu. Uveren sam, međutim, da Amerikanci neće uspeti i da Mongolci neće postati marioneta u rukama SAD.
Povezivanje "majdanske babice" Viktorije Nuland sa Mongolijom datira od 1988. godine, kada je pomogla da se otvori Ambasada SAD u prestonici Ulan Batoru. No, ona se proletos tamo ponovo pojavila, a njene posete i "fotosešni" na centralnom trgu glavnog grada Mongolije, sugerišu da zemlja zauzima važno mesto u strateškim interesima njene zemlje.
Geografski i politički položaj Mongolije čini je mogućom odskočnom daskom i za novi, potencijalni, geopolitički sukob. U njoj se ukrštaju interesi Rusije i Kine, dva prijateljska suseda Mongolije, ali i Amerike, koja nastoji da ograniči uticaj Moskve i Pekinga.
- Nije tajna da u Mongoliji rade iste američke organizacije koje od 2014. ulažu u Ukrajinu - kaže Šolban Karaol, potpredsednik Državne dume, Donjeg doma ruskog parlamenta, čija se izborna jedinica, Republika Tuva, takođe graniči sa Mongolijom.
Simptomatično je i da je Agencija SAD za međunarodni razvoj (USAID) objavila 18. aprila petogodišnji "Strateški okvir za Mongoliju", koji se fokusira na podršku naporima ove zemlje da "ojača demokratske institucije, unapredi nacionalni suverenitet i diversifikuje svoju ekonomiju". USAID je glavni vašingtonski distributer pomoći i, dok su neke od njegovih operacija direktni napori za pružanje pomoći, Vašington je koristi i kao sredstvo meke moći za promovisanje svoje političke agende i podržavanje opozicije "nepodobnim" vladama.
Potpredsednica SAD Kamala Haris i premijer Mongolije Luvsanamsrai Ojun-Erdene sastali su se 2. avgusta 2023. u Vašingtonu. SAD su najavile nova sredstva USAID "za dalje širenje razvojnih aktivnosti SAD u Mongoliji, u vrednosti do 25 miliona dolara, u narednih pet godina".
Pentagon traži dozvolu od mongolskih vlasti da otvori i nekoliko specijalnih laboratorija. Eksperti veruju da bi Vašington mogao tamo da prenese istraživanja, slična onima u ukrajinskim laboratorijama. Kako navodi ruski list "Izvestija", pozivajući se na obaveštene izvore, Ministarstvo odbrane SAD, pripremilo je opsežan biološki istraživački program u Mongoliji.
Gasovod i resursi
Mongoliju sa samo 3,2 miliona stanovnika ima ogromne resurse bakra, uglja, zlata, uranijuma i drugih minerala, a razvoj najvećih nalazišta još nije počeo. Takođe, gasovod "Snaga Sibira 2", trebalo bi da prođe kroz teritoriju Mongolije za izvoz ruskog prirodnog gasa u Kinu.
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)