MUSLIMANSKE ZEMLJE TRAŽE HITAN PREKID VOJNIH OPERACIJA U POJASU GAZE: Održan islamsko-arapski samit u saudijskoj prestonici Rijadu
SA VANREDNOG zajedničkog islamsko-arapskog samita u saudijskoj prestonici Rijadu, upućen je hitan zahtev da se obustave sve vojne operacije u Pojasu Gaze, a opravdanje Izraela da je prinuđen na samoodbranu je odbačeno.

Foto: Tanjug/AP Photo/Hassan Eslaiah
Učesnici ovog samita pozvali su u završnom saopštenju Međunarodni krivični sud da istraži „ratne zločine i zločine protiv čovečnosti koje čini Izrael“ na palestinskoj teritoriji, prenosi Rojters, prenose mediji.
Saudijska Arabija je pokušala da izvrši pritisak na Sjedinjene Države i Izrael da budu obustavljena neprijateljstava u Pojasu Gaze, a prestolonaslednik Mohamed bin Salman, de fakto i vladar saudijskog kraljevstva, okupio je Arape i muslimanske vođe kako bi se taj pritisak osnažio.
Desetine lidera, uključujući iranskog predsednika Ebrahima Raisija, turskog predsednika Tajip Erdogana, katarskog emira šeika Tamim bin Hamad Al Tanija i sirijskog predsednika Bašar al Asada koji je od ove godine ponovo dobrodošao u Arapsku ligu, prisustvovali su ovom samitu.
Princ Muhamed je ponovo osudio „varvarski rat protiv braće u Palestini“ i naglasio da se Palestinci suočavaju sa humanitarnom katastrofom, koja potvrđuje neuspeh Saveta bezbednosti UN i međunarodne zajednice da se stavi tačka na flagrantna izraelska kršenja međunarodnog prava.
Palestinski predsednik Mahmud Abas rekao je da su Palestinci suočeni sa „genocidnim ratom“ i pozvao je Sjedinjene Države da zaustave izraelsku agresiju.
Iranski predsednik Raisi je pozdravio palestinsku islamističku militantnu grupu Hamas zbog borbe koju vodi protiv Izraela i pozvao je islamske zemlje da Izraelu uvedu sankcije na naftu i drugu vitalnu robu.
BONUS VIDEO: EKSPLOZIJE ODJEKUJU GAZOM: Zgrade se ruše kao kule od karata - Osveta Izraela je u toku
Preporučujemo

RAT U IZRAELU: IDF: Uništena infrastruktura Hamasa u blizini bolnice u gradu Gaza (FOTO)
09. 11. 2023. u 07:03 >> 00:52

JEDNA OD NAJBLIŽIH TRAMPOVIH SARADNICA ŠOKIRALA: Vanzemaljci postoje, podelićemo istinu sa narodom
DIREKTORKA nacionalne obaveštajne službe (DNI) Tulsi Gabard rekla je da veruje u postojanje vanzemaljaca, ali je istakla da mora da bude "oprezna" u vezi s onim što iznosi u javnost, budući da ima pristup velikom broju poverljivih informacija.
06. 08. 2025. u 17:35

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: "Nije dovoljno jak!" Mađar okrenuo leđa američkom lideru?
MAĐARSKI premijer Viktor Orban dosad je bio jedan od najvernijih evropskih saveznika Donalda Trampa, posebno kada je reč o ratu u Ukrajini i obećanjima o brzom postizanju mira. Ali tokom vikenda po prvi put javno je kritikovao američkog predsednika, poručivši da Tramp, barem zasad, nije pokazao dovoljno snage da uveri evropske lidere da zaustave rat.
06. 08. 2025. u 16:06
Komentari (0)