AMERIČKI RAZARAČ UŠAO U KINESKE VODE BEZ ODOBRENJA: Peking odmah podigao snage da prate i opomenu
KINESKA vojska saopštila je danas da je američki razarač "Hoper" ušao u kineske teritorijalne vode bez odobrenja vlasti u Pekingu.
Foto US NAVY
Kineska vojska rasporedila je pomorske i vazduhoplovne snage da "prate, nadgledaju i opomenu" brod, navodi se na zvaničnom nalogu na mreži "Vičet" komande južnog okruga Kineske narodnooslobodilačke vojske, a prenosi Rojters.
Kako se dodaje, incident "dokazuje da su SAD otvoreni 'kreator bezbednosnog rizika' u Južnom kineskom moru".
Kina je pre nekoliko dana optužila Filipine da angažuju "strane snage" za patroliranje u Južnom kineskom moru, aludirajući na zajedničke patrole koje od utorka sprovode filipinske i američke snage.
SAD i Kina su ranije ovog meseca razgovarale o pomorskim pitanjima, uključujući Južno kinesko more, a američka strana je rekla da je zabrinuta zbog, kako tvrdi, tamošnjih "opasnih i nezakonitih" kineskih akcija, saopštio je Stejt dipartment.
BONUS VIDEO:
NOVI PONOS NAŠE VOJSKE: Pogledajte šta je prikazano na vojnom aerodromu u Batajnici
Preporučujemo
POSLE VIŠE OD GODINU DANA: Sastali se Bajden i Si - Okretanje leđa nije opcija (FOTO)
15. 11. 2023. u 21:19
PRVI SASTANAK LIDERA ZA SKORO GODINU DANA: Poznat datum susreta Bajdena i Sija
10. 11. 2023. u 14:33
KINA UVODI NOVINE: Privremeni bezvizni režim za državljane Francuske, Nemačke i Italije
24. 11. 2023. u 14:17
PUTINOV SPECIJALAC: Gotovo je sa Grenlandom, neka se spremi Kanada?
SJEDINjENE Američke Države su već odlučile o sudbini Grenlanda, da li je na redu Kanada, zapitao se Kiril Dmitrijev, specijalni predstavnik ruskog predsednika Vladimir Putina za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom.
06. 01. 2026. u 12:49
BRITANCI TVRDE: Ovo je Trampov plan za Grenland, pogledajte šta nudi američki predsednik
SJEDINjENE Američke Države žele da ponude Grenlandu sporazum o slobodnom pridruživanju, sličan onom koje Vašington ima sa pojedinim malim državama u Tihom okeanu, saznaje Ekonomist.
06. 01. 2026. u 14:39
KAKO IZGLEDA ŽIVOT U NAJHLADNIJEM MESTU NA SVETU? Selo u kojem se automobili ne gase, telefoni ne rade, a deca idu u školu na –50°C
PROSEČNA temperatura u gradu zimi pada na -58 stepeni Celzijusa...
07. 01. 2026. u 18:20
Komentari (0)