AMERIČKI MEDIJI – ZAŠTO JE PROPALA KONTRAOFANIZVA KIJEVA: SAD i Britanija napravile plan ukrajinske ofanzive koristeći društvene igre

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

04. 12. 2023. u 17:57

SJEDINjENE Američke Države i Britanija pomogle su Ukrajini da napravi plan kontraofanzive uz pomoć serije vojno-taktičkih igara, prenosi Vašington post, pozivajući se na razgovore sa više od 30 visokih zvaničnika iz Ukrajine, SAD i evropskih zemalja.

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ – ЗАШТО ЈЕ ПРОПАЛА КОНТРАОФАНИЗВА КИЈЕВА: САД и Британија направиле план украјинске офанзиве користећи друштвене игре

Foto Tanjug/AP

Prema pisanju lista, američka, britanska i ukrajinska vojska održale su osam vojno-taktičkih društvenih igara u prvim mesecima 2023. godine u bazi američke vojske u Visbadenu (Nemačka).

Planeri su vežbe izveli koristeći specijalizovani softver za ratne igre i tablice Eksel, a ponekad su jednostavno pomerali figure na mapi, navodi list.

Visoki zvaničnici, uključujući generala Marka Milija, tada šefa Zajedničkog štaba američkih snaga, i general-pukovnika Aleksandra Sirskog, komandanta ukrajinskih kopnenih snaga, prisustvovali su jednom broju simulacija i bili su upoznati sa rezultatima.

Prema rečima sagovornika lista, uprkos zajedničkom planu kampanje, strane se nisu slagale oko strategije, taktike i rokova realizacije. Konkretno, američka vojska je zagovarala ciljanu ofanzivu ukrajinskih snaga duž južne ose i smatrala je da je mehanizovani frontalni napad na ruske linije izvodljiv sa trupama i oružjem koje je posedovala Ukrajina. Pentagon je takođe želeo da ofanziva počne sredinom aprila, piše list.

Ukrajinska vojska od 4. juna preduzima neuspešne pokušaje da krene u kontraofanzivu. Kako je 5. oktobra rekao ruski predsednik Vladimir Putin, Kijev je za četiri meseca izgubio preko 90.000 ljudi i više od 550 tenkova. Ruska strana je više puta isticala da kontraofanziva nije donela značajnije rezultate.

sputnikportal.rs

BONUS VIDEO - RUSKA PACIFIČKA FLOTA: Izvođenje vežbe odbrane Severnog morskog puta

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: Nije dovoljno jak! Mađar okrenuo leđa američkom lideru?

ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: "Nije dovoljno jak!" Mađar okrenuo leđa američkom lideru?

MAĐARSKI premijer Viktor Orban dosad je bio jedan od najvernijih evropskih saveznika Donalda Trampa, posebno kada je reč o ratu u Ukrajini i obećanjima o brzom postizanju mira. Ali tokom vikenda po prvi put javno je kritikovao američkog predsednika, poručivši da Tramp, barem zasad, nije pokazao dovoljno snage da uveri evropske lidere da zaustave rat.

06. 08. 2025. u 16:06

Komentari (1)

SPEKTAKL NA MARAKANI: Počinje prodaja ulaznica za meč Srbija - Engleska, specijalna iznenađenja za prvih 100 kupaca