BESPLATAN GRADSKI PREVOZ U MONPELJEU: Zagađenje manje, novac nadoknađuju firme
Od četvrtka uveče, u francuskom gradu Monpeljeu gradski saobraćaj je besplatan.

Foto: Goran Čvorović
Već ima četrdesetak mesta u Francuskoj u kojima se ne plaća gradski prevoz, ima ih puno i u Evropi, ali ovo je najveći grad na Starom kontinentu u kome počinje da važi ova mera. U Monpeljeu živi oko 300.000 stanovnika.
Građani ovoga grada treba samo da se fotografišu i izvade besplatnu legitimaciju, jer će se kontrole i dalje vršiti, prvenstveno zbog toga što transport neće biti besplatan za turiste i druge posetioce koji dođu u ovaj grad.
Smatra se da će se na ovaj način smanjiti zagađenost za deset odsto, jer će građani više koristiti javni prevoz nego sopstveni.
Ova mera koštaće grad oko 40 miliona evra, a gradske vlasti nameravaju da je nadoknade dodatnim taksama za preduzeća koja imaju više od 11 zaposlenih. Firme su do sada ionako izdvajale deo novca za mesečne pretplatne karte radnika.
Računa se da će četvoročlana porodica na ovaj način uštedeti oko 1200 evra godišnje.
Mera je prethodno privremeno testirana za građane preko 65 godina i mlađe od 25, a vikendom za sve, i primećeno je da je korišćenje automobila smanjeno za deset odsto.
Gradovi koji već primenjuju ovu meru, poput Kalea, ističu pozitivna iskustva.
Luksemburg je prva zemlja u Evropi koja je svojevremeno uvela besplatan javni prevoz na celoj svojoj teritoriji.

"RAZREDNI DOK VODI MATURSKU EKSKURZIJU" Hit snimak naših košarkaša sa aerodroma - Sa Karijem u redu za kafu, komentari pljušte (VIDEO)
KOŠARKAŠKA reprezentacija Srbije otputovala je danas iz Beograda za Rigu gde će igrati na predstojećem Evropskom prvenstvu.
25. 08. 2025. u 15:30

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

GLADNI MEDVED NAPRAVIO HAOS: Raskopao grobove na pravoslavnom groblju u potrazi za hranom
NAKON sve češćih slučajeva da medvedi u Crnoj Gori dolaze do naseljenih mesta, gde napadaju pčelinjake i stoku, meštane sela Donji Unač u oblasti Pive iznenadio je medved koji je u potrazi za hranom pokušao da raskopa grobove, javlja Radio-televizija Crne Gore (RTCG).
25. 08. 2025. u 11:24
Komentari (0)