TRAMP ODLUČAN: Traži od Vrhovnog suda da poništi njegovu diskvalifikaciju u Koloradu
BIVŠI američki predsednik Donald Tramp zatražio je danas od Vrhovnog suda SAD da poništi odluku Vrhovnog suda u Koloradu kojom je diskvalifikovan sa unutarstranačkih izbora u toj saveznoj državi.
FOTO: Tanjug/AP
- Vrhovni sud Kolorada doneo je odluku da predsednik Donald Džej Tramp ne može da obavlja funkciju predsednika jer je 'učestvovao u pobuni' protiv Ustava Sjedinjenih Država i da je to učinio nakon polaganja zakletve u kojoj je rekao da će poštovati ustav. Postavlja se pitanje: da li je Vrhovni sud Kolorada pogrešio kada je naredio da se predsednik Tramp isključi sa predsedničkih predizbornih izbora 2024 - upitali su Trampovi advokati u podnesku Vrhovnom sudu SAD.
Dodaju da se u više od 30 saveznih država ulažu napori da se Tramp ukloni sa glasačkih listića za unutastranačke i predsedničke izbore "na osnovu sličnih razloga".
- Temeljni princip naše predstavničke demokratije je da narod treba da izabere koga želi - navodi se u podnesku.
Trampovi advokati ističu da Vrhovni sud SAD treba da "brzo i odlučno okonča pokušaje diskvalifikacije" bivšeg predsednika sa izbora i dodaju da bi, u suprotnom, moglo da dođe do "haosa" u Sjedinjenim Državama.
Tramp je krajem decembra i početkom januara, odlukama Vrhovnih sudova tih država, uklonjen sa biračkih listića u Koloradu i Mejnu na osnovu klauzule iz 14. amandmana američkog Ustava, zbog njegove navodne uloge u napadu na Kapitol 6. januara 2021. godine. Tim amandmanom je zabranjeno obavljanje javne funkcije onima koji su "učestvovali u pobuni".
Tramp i njegov tim, sa druge strane, odbacuju navode da je bivši predsednik učestvovao u pobuni.
Preporučujemo
TRAMP SE IPAK OBRATIO SUDU: Bivši predsednik SAD optužio sudiju za pristrasnost
11. 01. 2024. u 23:26
IRAN LANSIRAO RAKETE SA BOJEVOM GLAVOM OD JEDNE TONE: Tvrde da su pogodili aerodrom u srcu Tel Aviva (VIDEO)
IRANSKI Korpus islamske revolucionarne garde tvrdi da je jutros lansirao balističke rakete sa eksplozivnim bojevim glavama od jedne tone na aerodrom Ben Gurion u Tel Avivu.
05. 03. 2026. u 13:12
RUTEU STIGLA OŠTRA PORUKA ČLANICE NATO: Ko kaže da većina podržava udare na Iran?
ŠPANSKA ministarka odbrane Margarita Robles oštro je danas odbacila tvrdnju generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea da postoji "široka podrška" članica saveza ratu koji američki predsednik Donald Tramp vodi protiv Irana.
05. 03. 2026. u 12:54
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)