ODSTUPANJE SA ZADRŠKOM: Francuski poljoprivrednici prete da će se vratiti ako se ne ispune uslovi
Najveći deo barikada u Francuskoj je uklonjen. Traktori se polako vraćaju na njive. Neke Još se čiste saobraćajnice od slame, guma i drugih predmeta koji su služili za blokade drumova. Tu i tamo u unutrašnjosti zemlje postoji još poneka tačka otpora.

Foto: Goran Čvorović
Blokirani su neki supermarketi, gde se vrše ad-hok provere porekla voća i povrća. Posebna pažnja na ponašanje vlasti biće usmerena u sledeće dve sedmice, do održavanja Salona poljoprivrede.
Ratari su uglavnom dobili ono što su tražili. Dva najveća sindikata smatraju da je prvi deo posla obavljen, dok je treća u rangu "Seljačka konfederacija" rezervisanija.
Vlast ističe da su ovo istorijske ponude: odustalo se od nove takse na naftu, najavljeno je značajno olakšavanje administracije, data je reč da će biti uplaćene zaostale dotacije i da će oštro biti kažnjeni supermarketi koji ne poštuju dogovor s proizvođačima, dogovorena je borba protiv nelojalne konkurencije iz inostranstva. Tu su i 150 miliona evra fiskalne pomoći i fond od dve milijarde evra za pozajimice.
Poljoprivrednici su, međutim, maksimalno oprezni. Traže da se reči pretoče u dela. Obećavaju da će ponovo izaći na ulice, ukoliko ne bude ispunjeno ono što je obećano.
Protest se sada premešta s nacionalnog nivoa na evropski. Mnogo toga zavisi od briselskih normi. Istovremeno, iz EU francuski poljoprivrednici dobijaju i najviše subvencija, čak 9 milijardi evra godišnje.
Ukoliko u Briselu ne ispune obećanja, ratari prete da će glasove dati krajnjoj desnici. Za Marin Le Pen se izjašnjava 52 odsto ispitanih u ruralnim sredinama. Poljoprivredni sindikati su tražili da se najkasnije do juna donese zakon o prehrambenoj suverenosti u Francuskoj, čime bi trebalo da se dodatno spreči nelojalna konkurencija, neposredno pred glasanje za Evropski parlament.

TRAMP NAJAVIO VELIKU AKCIJU ZBOG RUSIJE: "Vreme je da se progone ljudi"
AMERIČKI predsednik Donald Tramp izjavio je danas da namerava da "progoni ljude" koji su, po njegovoj oceni, pokušali da se mešaju u predsedničke izbore 2016. godine tako što su tvrdili da je Rusija pokušala da utiče na rezultat.
22. 07. 2025. u 21:28

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

VELIKE DEVOJKE: Federerove ćerke više nisu male - lepe bliznakinje, vidite na koga liče (FOTO)
PORED njih dve, Rodžer Federer je otac dvojice dečaka - Lea i Lenija.
22. 07. 2025. u 17:19
Komentari (0)