SNOUDEN PORUČIO POLITIČARIMA: Ne možete da spasite Navaljnog, ali Asanža još možete
AMERIČKI uzbunjivač Edvard Snouden poručio je danas "svakom političaru i novinaru" da ne mogu da spasu ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog, koji je preminuo 16. februara, ali da mogu da spasu osnivača "Vikiliksa" Džulijana Asanža kojem preti moguće izručivanje Sjedinjenim Američkim Državama.
Tanjug
-Svakom političkom lideru i novinaru koji drži i piše govore: Ne možete spasiti Navaljnog. Još uvek možete da spasite Asanža. Ako sada ćutite, kada zapravo možete da utičete na ishod, nikada se i niste zalagali za principe - samo ste se nadali aplauzu, napisao je Snouden na društvenoj mreži X.
On je dodao da je "žrtva Asanžovog 'zločina' (novinarstva) država, a ne osoba".
-To je definicija političkog prestupa, što sporazum o ekstradiciji između SAD i Velike Britanije izričito zabranjuje, naveo je Snouden, koji se nalazi u Rusiji od 2013. godine gde je dobio azil i državljanstvo nakon što je objavio niz tajnih dokumenata o američkim i britanskim programima nadzora.
U višem sudu u Londonu je danas završen prvi dan saslušanja povodom žalbe Asanža na odluku o izručenju SAD.
Advokati osnivača "Vikiliksa" poručili su da je reč o politički motivisanom slučaju i da su njihovom klijentu prekršena ljudska prava.
Nastavak suđenja zakazan je za sutra, kada će se sudu obratiti američki advokati.
SAD traže izručenje Asanža zbog odavanja tajnih vojnih dosijea 2010. i 2011. godine, a Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva odlučio je da Asanž bude izručen, odbacujući tvrdnje da bi zbog lošeg mentalnog zdravlja mogao da izvrši samoubistvo u američkom zatvoru.
Asanžov portal "Vikiliks" proslavio se 2010. godine kada je objavio video-snimak američke vojske kako u napadu helikopterima "Apač" u Bagdadu 2007. godine ginu desetine ljudi, među kojima i dva novinara Rojtersa.
Nakon toga objavljene su hiljade tajnih poverljivih dokumenata i diplomatskih izveštaja u kojima SAD kritikuju svetske vođe, od ruskog predsednika Vladimira Putina do članova saudijske kraljevske porodice.
Asanž se u SAD tereti za špijunažu po 17 tačaka, a ako bude osuđen mogao bi da dobije i do 175 godina zatvora.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - ŠOJGU IZNEO PODATKE O KONTRAOFANZIVI Ukrajina izgubila 125.000 vojnika i 16.000 komada vojne tehnike
Preporučujemo
SNOUDEN: Asanž je politički zatvorenik i Britanija ne može da ga izruči SAD
20. 02. 2024. u 15:45
POSLEDNjE INFORMACIJE O NAVALjNOM: Oglasila se njegova portparolka iz mrtvačnice
19. 02. 2024. u 08:26 >> 08:30
VI (CIA), NARAVNO: Putin na pitanje Karlsona ko je digao Severni tok u vazduh
09. 02. 2024. u 00:32
UKRAJINSKI VOJNICI U KLANICI POKROVSKA: "U gradu je pravi pakao, Rusi doveli sve snage koje mogu"
RUSKA pešadija prodrla je u gradske granice jednog od glavnih strateških ciljeva predsednika Rusije Vladimira Putina, preteći da ga opkoli. Ukrajinske specijalne snage uključile su se u borbe u urbanom području.
29. 10. 2025. u 17:43
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
Udala se za 25 leta starijeg čobanina, doživela šok kad je umro
Marsel Amfu je čitav svoj život živeo jednostavno. Njegova kuća nije imala ni struje ni vode. To mu je omogućilo da uštedi ogromne sume novca.
28. 10. 2025. u 21:37
Komentari (0)