"KIJEV ĆE IZGUBITI JOŠ TERITORIJA..." Analiza zapadnih medija - Ostaće bez preostalog dela Donbasa, i to nije sve
UKRAJINA bi naredne godine mogla da izgubi još više teritorija, konkretno, deo Donbasa koji je ostao pod kontrolom Kijeva, javila je britanska televizija „Skaj njuz“, pozivajući se na stručnjake.
Foto: Tanjug/AP photo
Britanski ekspert Husein Alijev je za televiziju izjavio da će Kijev u narednih 12 meseci pretrpeti „ozbiljnije teritorijalne gubitke“.
„Ako se Ukrajina ne pozabavi izgradnjom odbrambenih utvrđenih položaja i ne poveća proizvodnju municije unutar zemlje, a takođe ne poboljša mobilizaciju i regrutaciju u vojsku, najverovatnije će ove godine izgubiti preostali deo Donbasa, kao i neke teritorije na jugu“, naglasio je Alijev.
Bivši direktor analitičkog centra za odbrambena istraživanja sa sedištem u Londonu Majkl Klark rekao je da bi „Ukrajina mogla izgubiti još više teritorije koju je branila do kraja ove godine“, ali, prema njegovim rečima, zemlja će naporno raditi kako bi osigurala „jačanje svojih snaga do 2025. godine“ i ubedila zapadne sile da na kraju može pobediti Rusiju.
Ukrajinska kontraofanziva je počela 4. juna 2023. godine, a tri meseca kasnije ruski predsednik Vladimir Putin je izjavio da tzv. kontraofanziva ne samo da je zaustavljena, već je pretrpela neuspeh. Početkom decembra pokušaji napada koštali su Kijev gubitka od više od 125 hiljada poginulih i ranjenih vojnika. Kako je Putin rekao na godišnjoj konferenciji za medije, Zapad je Ukrajini dao sve što je obećao, pa čak i više, a za to vreme ruske oružane snage su uništile 2,3 hiljade oklopnih vozila ukrajinskih oružanih snaga, uključujući 747 tenkova, sovjetskih i zapadnih („leopard“, AMKS, „čelendžer 2“).
Prema rečima ministra odbrane Sergeja Šojgua, Oružane snage Ukrajine nisu postigle svoje ciljeve ni na jednom pravcu.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
U iščekivanju Asanža
MINISTARSTVO SPOLjNIH POSLOVA: Iznenađeni smo komentarima Zaharove na račun Srbije i predsednika Vučića
DRŽAVNA sekretarka u Ministarstvu spoljnih poslova (MSP) Republike Srbije Nevena Jovanović oglasila se na društvenoj mreži "X" povodom komentara portparola Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marije Zaharove na račun Srbije i predsednika Republike Aleksandra Vučića, istakavši da oni kao MSP izražavaju iznenađenje povodom istih.
07. 11. 2025. u 14:04
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
Hrvat čistio bunar - zbog onog što je pronašao, momentalno ZVAO POLICIJU
POLICIJSKA uprava Požeško-slavonske županije u Hrvatskoj imala je dvostruku intervenciju u subotu, nakon što su građani u dva navrata pronašli veću količinu eksplozivnih sredstava.
09. 11. 2025. u 13:28
Komentari (0)