DA LI FRANCUSKI SPECIJALCI KREĆU PUT UKRAJINE? Makron sazvao hitan sastanak lidera svih stranaka
FRANCUSKI ugledni mediji Le Mond i Le Figaro na svojim naslovnim stranama objavili su veliki tekst da će francuski predsednik Emanuel Makron u četvrtak 7. marta 2024. godine održati u Jelisejskoj palati sastanak sa svim liderima parlamentarnim stranaka, a sastanku će prisustvovati i premijer Gabrijel Atal.

Foto Tanjug/AP
Kako se navodi glavna tema je situacija u Ukrajini. U istom formatu lideri svih stranaka prisustvovali su sastnaku kod Markona nekoliko dana posle 7. oktobra 2023. kada je Hamas iz Gaze napao jug Izraela.
Odluka o sastanku dolazi 5 dana posle sastanaka 25 članica NATO i Eu gde se razgovaralo o slanju vojnih jednica alijanse i EU u Ukrajinu kao pomoć Kijevu što je izazvalo žestoku reakciju Moskve i pretnju nuklearnim ratom što je i ruski predsednik u govoru pred poslanicima Savezne skupštine već ponovio.
Iako je bilo kolebanja među većinom zemalja, neke nisu odustajale od slanja vojske. Među njima su: Estonija, Holandija, Kanada i Francuska, u kojoj nema jednistvenog stava o toj temi. Dok su predsednik Makron i premijer Atali „ZA“, francuski šef diplomatije je „Protiv“.
Le Mond navodi od svojih izvora da Francuska razmatra mogućnost da dozvoli specijalnim snagama i drugim vojnim jedinicama da pređu granicu Ukrajine kako bi predstavljala „stratešku dilemu“ za Rusku Federaciju“.
Zvanično, Pariz negira prisustvo svoje vojske u Ukrajini.
Francusko vojno prisustvo moglo bi da „zaštiti neke teritorije Ukrajine“ i ograniči napade iz Rusije navodi ovaj ugledni mediji.
Predsednički tabor namerava da rat u Ukrajini i odnos prema Rusiji bude tema kampanje za evropske izbore 9. juna. U intervjuu za Le Figaro u četvrtak, šef liste koju je izabrao Emanuel Makron, Valeri Hejer, branila je stav šefa države: „ Bezbednost Ukrajinaca je naša. Stoga ne treba isključiti nijednu opciju. Nećemo reći Vladimiru Putinu da ćemo, u principu, isključiti mogućnost da se branimo: to je strateški BA Ba.
U utorak, u Narodnoj skupštini, Gabrijel Atal je napao Marin Le Pen na tu temu. „ Ima razloga da se zapitamo da li se trupe Vladimira Putina već nalaze u našoj zemlji “, rekao je premijer, ukazujući na grupu Nacionalnog okupljanja, dok je trostruki predsednički kandidat optužio Emanuela Makrona da je „napravio korak ka zajedništvu “ .
(TV Front)
BONUS VIDEO - RUSI UNIŠTILI PRVI ABRAMS: Američki tenk u plamenu
Preporučujemo

ŠOK PORUKA FRANCUSKOG MINISTRA: Nećemo ginuti za Ukrajinu, ništa od slanja trupa
01. 03. 2024. u 10:02

NIJE NI KUPILA KARTU, NA PLAŽI JOJ PONUDILI BESPLATNU VOŽNjU: Novi detalji tragične smrti Novosađanke u Budvi
TINEJDžERKA je, kako kaže njen blizak prijatelj, bila devojka puna života, imala je mnogo planova za budućnost, a tek je imala 19 godina, i ceo život je bio pred njom, a sada je čitava njena porodica zavijena u crno.
30. 05. 2025. u 14:42

"OL STAR" SE MENjA IZ KORENA, Nikola Jokić će dobiti priliku da zablista kao nikada! (VIDEO)
NBA liga je donela odluku da iz korena promeni format "ol-star" meča, potvrdio je komesar lige Adam Silver.
04. 06. 2025. u 21:50

UČENICI BILI ZABEZEKNUTI: Šta je nastavnica obukla - odmah je slikali, fotke su obišle svet
NASTAVNICA Veronika Dukju potrudila se da vizuelizuje svoju lekciju iz anatomije. Njen potez oduševio je hiljade korisnika društvenih mreža, na kojima su se proširile fotografije sa njenog časa.
04. 06. 2025. u 10:42
Komentari (0)