HUTI: Jemenski aerodrom Hodejda na meti američkih i britanskih napada
U AMERIČKIM i britanskim vazdušnim napadima gađan je jemenski aerodrom Hodejda, javila je televizija Huta Al-Masira.
Foto: Free Images Pixabay
Ranije danas, prema rečima neimenovanog američkog zvaničnika, dva člana posade su poginula, a šest ih je ranjeno kada je raketa koju su ispalili Huti pogodila je teretni brod u vodama Adenskog zaliva.
Jemenski pobunjenici Huti izveli su u utorak napad na dva američka razarača u Crvenom moru, potvrdio je juče portparol ove pro-iranske militantne grupe.
Huti su od novembra više puta lansirali dronove i rakete na međunarodne komercijalne brodove u Crvenom moru, navodeći da to čine iz solidarnosti sa Palestincima i protiv vojnih akcija Izraela u Gazi.
SAD i Britanija su u januaru počele da izvode napade na položaje Huta u Jemenu, u znak odmazde za napade na brodove u Crvenom moru.
Napadi Huta u Crvenom moru poremetili su globalno brodarstvo i primorali pomorske firme da se preusmere na duže i skuplje rute oko južne Afrike, a takođe su podstakli bojazan da bi se rat između Izraela i Hamasa mogao proširiti i i destabilizovati širi Bliski istok, navodi Rojters.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - RUSI UNIŠTILI PRVI ABRAMS: Američki tenk u plamenu
Preporučujemo
KO SEČE KABLOVE U CRVENOM MORU? Poremećaj globalnog internet saobraćaja
06. 03. 2024. u 00:45
HUTI NAPALI DVA AMERIČKA RAZARAČA: Ne prestaju vojene akcije u Crvenom moru
05. 03. 2024. u 23:33
POTONUO BRITANSKI BROD: Najteži udarac Huta od početka sukoba u Crvenom moru
02. 03. 2024. u 13:15
HAOS U BRITANIJI ZBOG VENECUELE: Britanski premijer ne zna kako da reaguje
PREMIJER Velike Britanije Kir Starmer odbio je da osudi američku vojnu akciju u Venecueli, uprkos pozivima opozicije.
04. 01. 2026. u 13:38
MADURO SE NA ENGLESKOM OBRATIO AMERIČKIM AGENTIMA: Pogledajte šta im je rekao (VIDEO)
PREDSEDNIK Venecuele Nikolas Maduro je helikopterom stigao na Menhetn, nakon čega je konvojem prebačen u Pritvorski centar (MDC) u Bruklinu, ozloglašeni zatvor opisan kao „odvratan“ sa „zastrašujućim“ uslovima. Tamo su ostali pevač R. Keli, Gislejn Maksvel i Sem Bankman-Frid.
04. 01. 2026. u 08:58
U VENECUELI 4.000 HRVATA : Strah, svuda tišina puna tenzije
U VENECUELI živi 4.000 osoba hrvatskog porekla koje posle noćašnjeg američkog napada na glavni grad Karakas, zatvorene u kućama, čekaju dalji razvoj događaja, rekla je u subotu Hini predstavnica hrvatske zajednice u toj južnoameričkoj zemlji.
03. 01. 2026. u 18:47
Komentari (0)