"SRCE NUKLEARNE ELEKTRANE" Sijarto: Završena proizvodnja jednog od dva glavna nuklearna reaktora nuklearke „Pakš 2“
U MAĐARSKOJ je počeo proces tehničkog transfera „hvatača jezgra“ za nuklearnu elektranu „Pakš 2“ koja bi mogla da bude isporučena u drugom tromesečju 2024. godine, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i spoljnih ekonomskih odnosa Peter Sijarto.

Foto: Profimedia/Shutterstock/Ilustracija
- Proizvodnja jednog od dva glavna nuklearna uređaja neophodna za postrojenje, takozvane ‘hvatače jezgra’, već je u potpunosti završena i započeli smo proces tehničkog transfera u okviru kojeg ćemo, ako sve bude kako treba, biti u mogućnosti da ga tokom drugog tromesečja isporučimo nuklearnoj elektrani ‘Pakš’. To je ogroman uređaj koji će postati srce nuklearne elektrane - rekao je Sijarto na forumu „Atomekspo“ u Sočiju.
On je dodao da je u petak počelo testiranje tehnologije za izlivanje prvog betona za nuklearnu elektranu, što je važan preduslov za mogućnost samog izlivanja do kraja 2024. godine.
Prema njegovim rečima, trenutno su pripreme za izgradnju u punom jeku, a radove na ojačavanju tla izvode nemački, američki i drugi podizvođači, od potrebnih 72 hiljade šipova već je postavljeno 9.234, tj. više od 12 odsto.
Sijarto je istakao da je Mađarska spremna da nastavi da pruža platformu za saradnju Rusije i zapadnih zemalja u oblasti atomske energije.
- Ja nadgledam izgradnju nove nuklearne elektrane u Mađarskoj, u kojoj ‘Rosatom’ igra glavnu ulogu. Ali kada pogledam okolo, vidim ko tamo radi? Nemci, Amerikanci, Francuzi, Švajcarci, Šveđani, pa čak i austrijski podizvođači. To znači da u oblasti nuklearne energije na korporativnom nivou ti ljudi koji donose odluke još nisu izgubili zdrav razum. Nadam se da će tako i ostati - rekao je Sijarto.
- Zadovoljstvo nam je da pružimo platformu za Ruse, Amerikance, Nemce, Francuze, Švajcarce za saradnju u oblasti atomske energije. Spremni smo da nastavimo sa ovim radom - dodao je ministar.
Projekat „Pakš 2“
„Pakš“ je jedina nuklearna elektrana u Mađarskoj. Prema ugovoru potpisanom 2014. godine, ruska državna kompanija „Rosatom“ će izgraditi elektrane 5 i 6, snage 1,2 gigavata svaka. Četiri postojeća reaktora u Pakšu puštena su u rad između 1982. i 1987. i proizvode oko polovinu električne energije u zemlji. Sa novim modernim nuklearnim reaktorima, vlasti očekuju da će udvostručiti izlaznu snagu elektrane.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: PRVO OBRAĆANjE PUTINA NAKON MASAKRA U MOSKVI: Platiće svako ko stoji iza terorista
Preporučujemo

VEŠTAK OTKRIO JEZIVE DETALjE O DEČAKU UBICI: Evo zašto je Kosta pucao na čuvara škole, nije ga potreslo saznanje koga je sve ubio
ZAKLjUČILI smo da je Kosta bio sposoban da upravlja svojim postupcima u vreme izvršenja zločina i da ta sposobnost nije bila bitno smanjena. Postoji jedna kratkotrajna ometenost, za period u učionici za koji on kaže da nema sećanja, ali on je sve radio po planu. To ukazuje da je on upravljao svojim postupcima.
05. 06. 2025. u 17:05

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

VRTOGLAVA SUMA: Koliku nacionalnu penziju prima Ljiljana Blagojević
JEDNA od naših najistaknutijih dramskih umetnica Ljiljana Blagojević otišla je u penziju, a nalazi se među dvadesetčetvoro umetnika, koji će primaju nacionalnu penziju za doprinos kulturi.
07. 06. 2025. u 11:30
Komentari (0)