NOVI FRANCUSKO-NEMAČKI TENK BIĆE “ZVER”: Ovo je glavna odlika novog oklopnjaka (VIDEO)
KLjUČNI Memorandum o razumevanju između Francuske i Nemačke potpisan je 26. aprila. Sporazum je pokrenuo sledeću fazu razvoja francusko-nemačkog tenka MGCS (Main Ground Combat System).
Nemački razvijen top kalibra 130 mm (L-51) predstavlja snažan kontrast francuskoj ponudi od 140 mm (ASCALON). Uzimajući u obzir različite potrebe korisnika, kupola predstojećeg tenka će verovatno biti dizajnirana da primi bilo koji od dva topa. Primećujemo da se očekuje da MGCS zameni Leopard-2 i Leklerk počevši od 2035. godine.
TEHNOLOŠKI NAPREDNO ORUŽJE
Veći domet napada zaista signalizira poboljšanu bezbednost našeg hipotetičkog tenka, omogućavajući im da neutrališu opoziciju sa bezbedne udaljenosti. ASCALON municija, maksimalne dužine od 130 cm, biće smeštena u sistem automatskog punjenja – tehnologiju koju trenutno koristi Leklerk.
Približan proračun energije koju proizvodi top je oko 10 megadžula, sa sposobnošću da rukuje municijom kinetičke energije od 13 megadžula. Zanimljivo je da je unutrašnji pritisak koji vrši jednak pritisku topova od 120 mm.
Kreatori kompanije Nekster (Nexter) su uvereni da ovaj nivo performansi podiže ASCALON do tehnološki napredne opcije, spremne za izazove u budućnosti. Posebno, ASCALON značajno smanjuje trzaj, uglavnom zbog inovativne upotrebe kočnice, eksterno kontrolisanog polja pritiska i dobro podešene brzine potiska tokom pražnjenja. Shodno tome, trupe u blizini tenka ne moraju da brinu o šteti ili nelagodnosti zbog pucanja ASCALON-a – kritičnog faktora u scenarijima urbanog ratovanja.
MGCS
Francusko-nemački glavni kopneni borbeni sistem (MGCS) simbolizuje zajednički poduhvat između Francuske i Nemačke na dizajniranju i proizvodnji nove generacije superiornih borbenih tenkova. Ovaj projekat predstavlja deo njihove šire inicijative za ujedinjenje svojih odbrambenih sektora i promovisanje jačeg vojnog saveza. Predviđeno je da MGCS zameni nemačke Leopard 2 i francuske Leklerk glavne borbene tenkove do sredine 2030-ih.
Zbog razvojne faze projekta koja je u toku, tačne dimenzije MGCS-a još nisu objavljene u javnosti. Ipak, očekuje se da će se blisko uskladiti sa trenutnim glavnim borbenim tenkovima, koji obično imaju oko 10 metara dužine, 3,5 metara širine i procenjene visine od 2,5 metara.
Pošto precizni tehnički detalji MGCS-a nisu otkriveni, oni ostaju uglavnom nepoznati. Međutim, prognoze ukazuju da će tenk biti opremljen oklopnom naprednom zaštitom, verovatno uključujući mešavinu kompozitnih materijala i reaktivnog oklopa. Pored ovoga, verovatno će biti opremljen najsavremenijim sistemom za upravljanje vatrom kako bi se povećala njegova tačnost i mogućnosti sticanja ciljeva.
OČEKIVAN POGON
Očekuje se da će MGCS biti pokretan motorom visokih performansi, verovatno dizel motorom sa turbopunjačem, koji će obezbediti maksimalnu brzinu od oko 70 km/h i brzinu van puteva od 45 km/h. Pogonski sistem će verovatno biti dizajniran za visoku mobilnost i agilnost, omogućavajući tenk da efikasno radi na različitim terenima.
Operativni domet MGCS-a tek treba da bude potvrđen. Međutim, verovatno će biti uporediv sa trenutnim glavnim borbenim tenkovima, koji obično imaju operativni domet od 350 do 500 kilometara. Ovaj opseg se može proširiti dodatnim rezervoarima za gorivo ili punjenjem goriva.
OBE VOJSKE
U nemačkoj vojsci, glavni borbeni tenk koji je trenutno u upotrebi je Leopard 2. Ovaj tenk, koji je proizvela Kraus-Mafei, prvi put je ušao u upotrebu 1979. godine i od tada je kontinuirano unapređivan. Najnovija verzija, Leopard 2A7, smatra se jednim od najnaprednijih tenkova na svetu, sa poboljšanjima u oklopu, vatrenoj moći i elektronici (u toku je razvoj i leoparda 2A8).
Nemačka vojska takođe koristi Pumu, borbeno vozilo pešadije koje se može kategorisati kao laki tenk. Puma, koja je ušla u upotrebu 2010. godine, poznata je po svom modularnom dizajnu. Ova karakteristika mu omogućava da se prilagodi različitim misijama, a poznat je po svojim naprednim sistemima zaštite.
U Francuskoj, glavni borbeni tenk u upotrebi u francuskoj vojsci je Leklerk. Razvijen od strane Nekster Sistems, Leklerk je prvi put ušao u upotrebu 1992. godine. Poznat je po svom visokom nivou automatizacije i integracije, koji smanjuje broj posade na tri, i po svom moćnom topu sa glatkim cevima od 120 mm.
Francuska takođe koristi AMKS-10 RC, lako izviđačko vozilo koje se može smatrati lakim tenk. AMKS-10 RC, koji je ušao u upotrebu 1981. godine, opremljen je topom od 105 mm i poznat je po svojoj brzini i mobilnosti.
bulgarianmilitary.com
BONUS VIDEO - RUSKI BOMBARDERI U AKCIJI: Borbena misija u pravcu južnog Donjecka
Preporučujemo
UKRAJINCIMA VIŠE NISU SMEŠNI: Zapadni analitičari - Njihovi dronovi su nemoćni protiv ruskog „car-roštilja“ (VIDEO)
29. 04. 2024. u 21:42 >> 21:43
VELIKA ISPORUKA RUSKIH TENKOVA: T-80 BVM kreće na front, čeka se TOS-3 „Drakon“ (VIDEO)
21. 04. 2024. u 20:34
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
DESILO SE ČUDO: Krenuli da mu isključe sina sa aparata, otac ULETEO SA PIŠTOLjEM u bolnicu (VIDEO)
LEKARI su rekli da za njega više nema nade i naložili su da se isključi s aparata za održavanje vitalnih funkcija, ali to njegov otac nije mogao da dozvoli, uprkos tome što se mladićeva majka, Pikeringova bivša supruga, saglasila sa doktorima.
21. 11. 2024. u 15:31
Komentari (4)