NAPETO NA ISTORIJSKIM IZBORIMA: Mir i red u Francuskoj čuva 30.000 policajaca
FRANCUSKA je puna kao balon koji će da pukne, od radosti, besa ili suza.

Foto: Goran Čvorović
Tim rečima "Mond", u izbornom danu, opisao stanje u zemlji koja večeras iščekuje rezultate istorijskog glasanja u drugom krugu vanrednog izjašnjavanja za novi sastav nacionalne skupštine koja broji 577 poslanika. Cela Francuska grozničavo iščekuje svoju političku sudbinu.
- Jedina izvesnost u ovom trenutku je da će nešto pući u nedelju uveče posle 20 časova: čir, epoha ili sistem? – piše "Mond".
Velika nepoznanica bilo je da li će krajnja desnica sa podrškom Republikanaca iz dela umerene desnice uspeti da formira vladu. Ispitivanja javnog mnjenja neposredno pred drugi krug nisu im davala potrebnu apsolutnu većinu od 289 poslanika.
Vreme pred izbore u Francuskoj je pratila atmosfera koju je karakterisao "sudbinski naboj". Situacija se kretala "od ushićenosti do dopresije", kako je to opisao "Mond".
Levičari i dosadašnja vlast su ovu do sada neviđenu situaciju u Petoj republici pretvorili u pitanje "biti ili ne biti". Viđale su se i scene uplakanih žitelja Francuske stranog porekla i tamnopute boje kože, zabrinutih za svoju budućnost. Iz Nacionalnog okupljanja su ih uveravali da svi koji uredno borave u Francuskoj neće imati čega da se pribojavaju i da se među građanima neće praviti razlika.
Manifestaciju koji su levičarski "antifašisti" panirali da organizuju večeras ispred skupštine bez obzira na rezultat, vlasti su, iz bojazni od sukoba i nereda, zabranile. Francuski predsednik Emanuel Makron je nedavno uputio alarmantne reči da bi zemlji mogao da preti "građanski rat" ukoliko pobedi neki od "ekstrema". Neki su se prisećali i Šezdeset osme.
Mir i red u zemlji u izbornom danu čuva 30.000 policajaca, od čega 5.000 u Parizu.
Preporučujemo

ČETIRI ZEMLjE EU ODBILE TRAMPOV PLAN: Neće da kupuju američko oružje za Ukrajinu!
ČETIRI evropske zemlje odbile su da učestvuju u projektu predsednika SAD Donalda Trampa o kupovini američkog oružja za Ukrajinu.
16. 07. 2025. u 14:12

BEBA IZ SRBIJE SE UGUŠILA NAOČIGLED RODITELjA: Nezapamćena tragedija na Halkidikiju
BEBA iz Srbije, stara svega 13 meseci, iznenada je izgubila život u jednom ugostiteljskom objektu na Halkidikiju. Kako navode grčki mediji, ova nezapamćena tragedija odigrala se pred očima detetovih roditelja.
16. 07. 2025. u 14:33

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)