DA LI RUSIJA PRIPREMA SU-30 ZA SUKOB SA UKRAJINSKIM F-16? Rusi ubrzali modernizaciju flote Su-30SM2 (VIDEO)
SAMO nekoliko dana pre dolaska F-16 saznalo se da Rusi unapređuju elektronske sisteme aviona Su-30SM2, namenjene uništavanju vazdušnih ciljeva.
Kako se očekuje, dolazak F-16 u Ukrajinu predstavljaće najveći izazov za logistiku ali i imidž zapada kada je reč o ovom sukobu.
S jedne strane, zapadnjaci žele da ne ponove greške napravljene 2023. godine, kada su na sva usta hvaljeni glavni borbeni tenkovi Leopard ili Abrams doživeli apsolutni debakl.
S druge strane, više nego verovatno, Rusija sprema nekoliko iznenađenja za F-16, a jedna od mera je i modernizacija dela arsenala lovačkih aviona, posebno aparata Su-30SM2.
Moguće je da će jedan od zadataka ovih letelica biti i suprotstavljanje lovcima F-16, koje saveznici daju Kijevu.
Navodni izvori iz Odbrambenih snaga Ukrajine rekli su ukrajinskom manje poznatom izdanju LB.ua da se u bazi Državnog letačkog opitnog centra 929 u Ahtubinsku vrši modernizacija 12 aviona Su-30SM2.
Čini se da će Rusija rasporediti 6 aviona za Vazdušno-kosmičke snage, a još 6 aviona Su-30SM2 će biti za mornaričku avijaciju. Kako tvrde ukrajinski izvori, ovim radovima, prema zahtevima glavne komande Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije, rukovodi Javno akcionarsko društvo „Jakovljev“.
Trenutno se pretpostavlja da rusko vazduhoplovstvo ima oko 80 Su-30SM i 19 Su-30SM2, a Ratna mornarica ima još 19 Su-30SM i najmanje 8 Su-30SM2. Krajem 2023. godine, najmanje dva Su-30SM2 su prebačena u sastav Ratne mornarice.
-U okviru radova na modernizaciji unapređena je radio-elektronska oprema na brodu, uključujući kontrolnu opremu, indikatore ciljeva, stanice za upozorenje na zračenje, video nadzor i sisteme za snimanje, radio visinomeri, grafički sistemi, jedinice za konverziju i komutaciju, komunikacione jedinice, digitalni kompjuteri, indikatori, složeni regulatori motora i radarski sistemi kontrole su takođe unapređeni.
S obzirom na ova poboljšanja, moguće je da će jedna od misija ovih aviona biti da se suprotstave višenamenskom avionu F-16 koji će ući u službu Oružanih snaga Ukrajine, rekli su izvori publikacije.
Su-30SM2 je ruski višenamenski lovački avion četvrte generacije u upotrebi od 1990. godine. Avion je prvenstvno dizajniran za uništavanje vazdušnih ciljeva.
Su-30SM2 je najnovija varijanta nadogradnje, sposobna da nosi do deset jedinica raketnog naoružanja i bombi. Opremljen je autotopom kalibra 30 mm sa 150 visokoeksplozivnih metaka, ukupne borbene nosivosti od 4.000 kg.
Lovac Su-30SM2 već leti sa istim motorom koji pokreće drugi ruski vodeći avion – Su-35, tj. motor je AL-41F1S, koji obezbeđuje veću vuču uz održavanje vektora potiska. Ovo garantuje ne samo očuvanje manevarske sposobnosti borca već i njegovo povećanje.
Povećan domet aviona u smislu presretanja neprijateljskih aviona i objekata, znači novi radar i poboljšana avionika. Ovo bi trebalo da značajno unapredi borbene sposobnosti Su-30SM2.
Suhoj takođe nosi novu municiju. U najnovijem razvoju ruske vojne industrije, ruski lovac Su-30SM2 je krajem maja meseca po prvi put primećen sa raketama vazduh-vazduh velikog dometa, R-37M.
Ovo je otkriveno na snimku koje je objavilo Ministarstvo odbrane Rusije. Video prikazuje višenamenski lovac ruske mornaričke avijacije Su-30SM2, označen kao B/N „80“ Blue, opremljen sa dva R-77-1 rakete vazduh-vazduh srednjeg dometa i dve vazduh-vazduh dugog dometa R-37M.
Ovo je bio prvi put da je varijanta Su-30SM2 ikada viđena sa raketama R-37M, koje imaju domet veći od 300 kilometara i dizajnirane su za gađanje aviona velike brzine.
Ranije je saopšteno da su samo avioni Su-57, Su-35 i MiG-31 kompatibilni sa ovim zastrašujućim projektilima. Sa druge strane, da Su-30 sa raketama R-77-1 može oboriti ukrajinski F-16 sa udaljenosti od 100 km već smo pisali.
Raketa Vimpel R-37M je već stekla reputaciju izuzetno moćnog oružja u tekućem sukobu između Rusije i Ukrajine. Presretač MiG-31, naoružan R-37M, predstavlja nerešiv problem, i to ne samo ukrajinskom vazduhoplovstvu.
Izveštaji pokazuju da su avioni MiG-31 uspešno oborili više ukrajinskih aviona pomoću rakete R-37M. Vazdušno-kosmičke snage Rusije počele su da koriste R-37M protiv Ukrajine tek na leto 2022. godine.
Podsetimo, u prošlogodišnjem intervjuu, ukrajinski borbeni pilot opisao je rusku raketu vazduh-vazduh dugog dometa R-37M kao najopasnije oružje koje koristi rusko vazduhoplovstvo.
Podsetimo, jedini bliski analozi ruskoj raketi R-37M, mogu biti američke rakete AIM-47 Falcon i AAM-N-10 Eagle. Međutim, ove rakete, dometa do 200 kilometara, nikada nisu usvojene u standardnu upotrebu od strane američkog vazduhoplovstva.
Američka AIM-120 AMRAAM (napredna raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa), još jedan zapadni analog, ima takođe manji domet od R-37M. Iako nikad objavljeno zvanično, zapadni izvori veruju da domet AIM-120D iznosi oko 160 kilometara ili maksimalno do 180 kilometara.
Ukrajinski piloti se nadaju da će njihovi lovci F-16 biti naoružani raketama AIM-120 AMRAAM, a da će se iste potom pokazati ključnim u borbi protiv ruskog vazduhoplovstva.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - TAJNO ORUŽJE RUSKOG RAKETNOG SISTEMA: JARS izvodi vežbe kamuflaže i kontradiverzije
Preporučujemo
RUSI SE OGLASILI POSLE MASOVNOG RAKETNOG NAPADA NA UKRAJINU: Prestanite da histerišete
08. 07. 2024. u 13:15 >> 13:15
PRED NAMA SU TRI VELIKA PRAZNIKA U NIZU: Sutra je Krstovdan - ove običaje bi trebalo da ispoštujete
SRPSKA pravoslavna crkva (SPC) sutra slavi Krstovdan, kao uspomenu na prve hrišćane koji su primili veru na samom početku hrišćanske propovedi. Potom sledi Bogojavljenje, pa Jovanjdan.
17. 01. 2025. u 15:55
"LjUDI ĆE UMRETI" Vatrogasci nedeljama pre užasa u Los Anđelesu upozoravali na najgori scenario
MANjE od mesec dana pre nego što su požari zahvatili Los Anđeles, grupa iskusnih vatrogasaca okupila se na Gradskom veću kako bi tražili veća sredstva.
15. 01. 2025. u 14:03
FIJASKO U SAD: Testirali NAJMOĆNIJU raketu, letelici ispao deo - RASPALA se (VIDEO)
Izvršni direktor kompanije Ilon Mask na platformi Iks je objasnio da je preliminarna analiza ukazala na curenje goriva koje je uzrokovalo povećanje pritiska iznad zida motora.
17. 01. 2025. u 14:48
Komentari (0)