STANDARD ITALIJANA U SLOBODNOM PADU: Zemlja na apeninskom poluostrvu beleži najveći pad realnih zarada u celoj Evrozoni
MEĐU velikim ekonomijama u Italiji, po podacima koje je objavio OEBS, realne zarade su posle kovida najviše pale u čitavoj evrozoni.

Foto: Novosti
One su 7,3 odsto manje u odnosu na 2022, a najveći razlog je poskupljenje svih energenata. Stoga je veoma redukovana kupovna moć stanovništva. U prvom tromesečju 2024. godine, realne zarade su manje za 6,9 procenata u odnosu na četvrto tromesečje 2019. Ostale zemlje evrozone su uspele da nadoknade taj pad, ali Italija ne. Evropska organizacija za bezbednost i saradnju upozorava da vlada ogromno siromaštvo među onima sa ugovorima na određeno vreme. Tu rade najviše mladi, njih oko dva miliona, sezonski radnici, posebno u turizmu, zatim oni zaposleni na crno.
Tome je potrebno dodati i vrlo veliki procenat nepotpisanih kolektivnih ugovora, čak 16,7 odsto. Može se samo pretpostaviti koliko su osiromašile porodice koje imaju samo jedan dohodak, a više članova i koji treba da prežive od te plate. To je, po oceni OEBS-a, i istorijska mana Italije. Cene proizvoda neophodnih za svakodnevni život se sedmično menjaju u samoposlugama i na pijacama. Problem je i mala produktivnost, iako je ove godine zaposleno oko 700.000 ljudi.
Ali, u zemlji sa 60 miliona stanovnika to je minimalno pomeranje jezička na vagi produktivnosti, jer nije reč o visokim specijalizacijama, što je i najveća rana u italijanskom modelu proizvodnje. Dodajmo ovome i ne baš dinamično tržište kapitala, da bi se izbegao radar poreskih vlasti, te generalno neotvorenost za tehnološke inovacije. Sve se to odražava i na dodatu vrednost i na produktivnost.
Iako je inflacija u Italiji druga najniža u zoni evra, zemlja je ostala da kaska i kada bi se uporedili podaci iz 2008. godine rezultat bi bio zastrašujuća stagnacija. Italijanske plate danas su realno niže za čak 12 odsto.
Pozitivni
RAST nominalnih vrednosti zarada različit je u zemljama evrozone. Primeri uspešne nadoknade visine realnih zarada su, prema podacima OEBS-a, Nemačka na prvom mestu, zatim Francuska, ali i Španija.

DRŽAVA ODREDILA OGROMAN POREZ ZA KUĆU ŽELjKA MITROVIĆA: Evo koliko mora da plaća
DRŽAVA je odredila ogroman porez za kuću Željka Mitrovića.
01. 04. 2025. u 14:12

PROCURIO POVERLjIVI DOKUMENT IZ PENTAGONA: Evropa nek se brani sama u slučaju ruskog napada, druga država je glavna pretnja
SUPROSTAVLjANjE ruskoj agresiji, nekada jedna od ključnih tačaka Nacionalne odbrambene strategije iz 2022. godine tokom administracije Džozefa Bajdena, tri godine kasnije više nije među najvažnijim prioritetima Sjedinjenih Američkih Država.
01. 04. 2025. u 12:17

JEDAN RAKIJA, A DRUGI... Nećete verovati KAKO se zovu psi novog ambasadora SAD u Srbiji Marka Brnovića
MARK Brnović je uvek ponosno isticao svoje poreklo, uostalom ćerke mu se zovu - Milena i Sofija.
31. 03. 2025. u 19:31
Komentari (0)