ISTORIJSKI DOGAĐAJ: Žena po prvi put postala vrhovni komandant oružanih snaga ove zemlje (VIDEO)

Дејана Калинић
Dejana Kalinić

18. 07. 2024. u 21:57

JEDNA žena, general Dženi Karinijan, postala je po prvi put vrhovni komandant kanadske vojske.

ИСТОРИЈСКИ ДОГАЂАЈ: Жена по први пут постала врховни командант оружаних снага ове земље (ВИДЕО)

Foto: Printskrin/Jutjub/CBC News

Karinijan je zvanično preuzela komandu nad Kanadskim oružanim snagama na ceremoniji u Kanadskom ratnom muzeju u Otavi, preneo je AP.

Kanadski premijer Džastin Trudo rekao je da je Karinijan prva žena na čelu vojske bilo koje zemlje Grupe 20 ili Grupe sedam.

- To bi moglo da stvori model i promenu u pogledu onoga što je moguće za žene - kazala je Karinijan.

Ona je istakla da je to veliki korak napred i rezultat mnogo godina u kanadskim snagama.

Karinijan je bila i prva žena koja je komandovala borbenom jedinicom u kanadskoj vojsci, a njena karijera je uključivala angažman u Iraku, Avganistanu, Bosni i Hercegovini i Siriji.

(Tanjug)

BONUS VIDEO: RUSKI TOP GAN: Piloti ruske severne flote izvode vežbe iznad Barencovog mora

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".

11. 03. 2026. u 16:26

Komentari (0)

Ciklus i gubitak gvožđa: Skriveni razlog za umor kod mnogih žena