PROTEST U INDIJI SE NASTAVLJA: Lekari obustavljaju rad na 24 sata zbog silovanja i ubistva lekarke
INDIJSKI lekari danas će na 24 sata obustaviti rad u većini ordinacija širom zemlje, osim osnovnih službi, u znak protesta zbog silovanja i ubistva lekarke u medicinskom koledžu u Kalkuti.

Foto: Tanjug
- Lekari, posebno žene, izloženi su nasilju zbog prirode profesije. Na vlasti je da osigura bezbednost lekara u bolnicama i kampusima - saopšteno je iz Indijskog medicinskog udruženja, prenosi Rojters.
Lekari su istakli da okolnosti silovanja ukazuju na to koliko su medicinski radnici ranjivi i koliko im je potrebna adekvatna zaštita.
Lekarka stažistkinja stara 31 godinu silovana je i ubijena prošle sedmice u medicinskom koledžu u Kalkuti, a policijski volonter koji je radio u bolnici u kojoj je došlo do zločina uhapšen je i protiv njega je podignuta optužnica.
Političke partije u zemlji, uključujući partiju Baratila Janata premijera Narendre Modija, najavile su da će učestvovati na protestima najavljenim za danas, a učešće su najavili i bolivudski glumci i druge poznate ličnosti.
Lekari u prepunim i često lošim državnim bolnicama u Indiji već dugo se žale da su prezaposleni i nedovoljno plaćeni, navodeći da su i pacijenti često nasilni prema njima, jer su ljuti zbog nedostatka odgovarajuće medicinske nege.
U Nju Delhiju je 2012. grupa muškaraca silovala i nanela teške povrede 23-godišnjoj studentkinji u autobusu, što je dovelo do njene smrti.
Broj zločina nad ženama u Indiji povećan je za četiri odsto u 2022. u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju podaci Nacionalnog biroa za evidenciju zločina objavljeni krajem prošle godine.
(Tanjug)
BONUS VIDEO:
MAGIČNA ETNA: Pogledajte spektakularnu erupciju
Preporučujemo

HILjADE ŽENA NA PROTESTIMA U INDIJI: Modi pozvao na kažnjavanje zločina nad ženama
15. 08. 2024. u 09:38

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

VANREDNA SITUACIJA, NAPADNUT TAKMIČAR: "Dignuto" 1.300 policajaca, počeli neredi - eho rata na ulicama Bazela (FOTO)
KAKO bi obezbedile sigurnost tokom Evrovizije, u svetlu povećanog rizika od terorističkih akcija, švajcarske vlasti su angažovale više od 1.300 policajaca, uz dodatne snage iz švajcarske vojske, kao i iz susednih zemalja - Nemačke i Francuske.
12. 05. 2025. u 15:25 >> 16:10
Komentari (0)