KINA I NIGERIJA DOGOVORILE OSNAŽIVANJE SARADNJE: Otvaraja se zajednička laboratorija za testiranje solarnih tehnologija
NIGERIJA i Kina postigle su dogovor o pojavačanju bilateralnih odnosa u okviru inicijative ''Pojas i put'', kao i o razvoju ljudskih resursa i nuklearne energije, nakon današnjeg sastanka lidera dveju zemalja.
Foto Tanjug
Kina je najveći bilateralni kreditor Nigerije, sa zajmovima u iznosu od 5 milijardi dolara zaključnim krajem marta, kako navodi nigerijska kancelarija za upravljanje dugom.
Obe zemlje su uspešno održavale diplomatske odnose u poslednjih 50 godina, koji su ojačani 2018. godine kada su Kina i Nigerija postale partneri u Inicijativi Pojas i put.
Partnerstvo koje je usledilo dovelo je do velikih infrastrukturnih projekata u Nigeriji od duboke morske luke do železničkih linija.
- Ovo sveobuhvatno strateško partnerstvo trebalo bi da rezultira snažnim razvojem, stabilnošću i bezbednošću u zapadnoafričkoj podregiji - rekao je predsednik Bola Tinubu u utorak.
Nigerijski Tinubu pridružio se samitu 50 afričkih zemalja u Pekingu ove nedelje na Samitu Foruma o kinesko-afričkoj saradnji 2024. godine, koji je kineski lider nazvao prilikom za konsolidaciju kinesko-afričkih odnosa.
- Kina i Nigerija, kao glavne zemlje u razvoju, jačajući stratešku koordinaciju, daće novi podsticaj odnosima Kine i Afrike u novoj eri i predvoditi zajednički napredak među zemljama globalnog juga - rekao je predsednik Si.
Tinubu je obišao Huavej istraživačku laboratoriju i obezbedio obavezu Huaveja da uspostavi zajedničku laboratoriju za solarno PV testiranje u Nigeriji.
Druga kineska firma takođe se obavezala da će uspostaviti fabriku za sklapanje električnih tricikla i obučiti Nigerijce u razvoju tehnologije i obnovljive energije.
(TRT Vorld/Tanjug)
BONUS VIDEO:
NAJDUŽI STAKLENI TOBOGAN NA SVETU: Pogledajte kako izgleda spuštanje
POKROVSK PRED PADOM, RUSKI VOJNICI U CENTRU GRADA: "Situacija je više nego kritična, ubijaju nam ljude"
NAJMANjE 250 ruskih vojnika nalazi se u Pokrovsku, gde učestvuju u uličnim borbama i ubijaju ukrajinske vojnike, posebno operatere dronova, prenosi Ukrajinska pravda pozivajući se na oficire iz dve brigade koje deluju u tom području.
25. 10. 2025. u 19:17
STIŽE ZIMA KAKVA SE VIĐA JEDNOM U STO GODINA? Meteorolozi odgovorili na spekulacije o "zimi veka"
NEMAČKI portali su preplavljeni informacijama o ekstremnoj zimi, ulicama prekrivenim snegom i ekstremnim vremenskim uslovima koji prete zemlji.
23. 10. 2025. u 17:38
ZEMLjOTRES USRED DNEVNIKA: Voditeljka se obratila u strahu: "Nadam se da će biti sve u redu" (VIDEO)
DOK je čitala vesti u noćnom Dnevniku, prekinuo ju je zemljotres...
24. 10. 2025. u 19:43
Komentari (0)