AFRIČKA DRŽAVA SE SPREMA ZA NABAVKU SU-57: Donira MiG-29, priprema se za kupovinu lovaca 5. generacije - cena 100 miliona dolara (VIDEO)
ARAPSKO izdanje Defense Arabic nedavno je izvestilo da bi ruski MiG-ovi 29, kojima trenutno upravlja alžirsko vazduhoplovstvo, uskoro mogli da ojačaju sudansko vazduhoplovstvo.
-Afričke odbrambene snage su spremne za značajne promene, što sugeriše da bi alžirsko Ministarstvo odbrane uskoro moglo da obezbedi višak borbenih aviona MiG-29 iz Rusije za sudansko vazduhoplovstvo“, navodi arapski izvor. „Zanimljivo je da su ovi MiG-29 kamen temeljac trenutnih mogućnosti borbenih aviona Alžira. Alžirske vazduhoplovne snage se navodno spremaju za dalju modernizaciju sa planovima za nabavku borbenih aviona pete generacije Su-57 iz Rusije kasnije ove decenije.
Iako ovaj razvoj događaja nije sasvim nov, nedavne rasprave između alžirskih i sudanskih izvora ponovo su pokrenule razgovore o potencijalnom dogovoru. Ova vest, iako još uvek nezvanična, prati pola decenije turbulencija u Sudanu, obeleženu državnim udarom 2019. kojim je svrgnut predsednik Omar al-Bašir.
Sledeće godine bile su svedoci fragmentacije sudanske vojske i značajnog porasta spoljnih uticaja, posebno iz Evrope. Ovo je na kraju izazvalo unutrašnji sukob između nacionalnih oružanih snaga i milicije Jandžavid, koja sada funkcioniše kao Snage za brzo reagovanje.
Ministarstvo odbrane Alžira je 1999. godine zatražilo kupovinu 31 lovca MiG-29. Isporuka je obavljena sledeće godine po trosmernom ugovoru sa Rusijom i Belorusijom. U početku se očekivalo da će ova klasa lovaca igrati mnogo veću ulogu u alžirskom vazduhoplovstvu. Međutim, ova vizija se promenila 2006. godine kada je obustavljena nabavka naprednijih lovaca MiG-29SMT, što je dovelo do vraćanja ovih aviona Rusiji.
Od 2020. godine, Alžir je ubrzao povlačenje svojih starijih aviona MiG-29. Umesto njih, nacija je nabavila 14 najsavremenijih lovaca MiG-29M i dodatnih 16 lovaca Su-30MKA. MiG-29M ima potpuno renoviranu konstrukciju, što ga čini ne samo isplativijim već i operativno efikasnijim od originalnog sovjetskog dizajna. Shodno tome, nabavka ovih novijih modela dovela je do viška starijih MiG-ova 29.
Glasine da će Alžir potencijalno donirati ove viškove borbenih aviona MiG-29 sugerišu na strateški potez za jačanje odnosa između dve zemlje. Ranije je Alžir pokazao spremnost da pruži vojnu pomoć regionu, naglašavajući svoju rastuću ulogu u Africi.
Što se tiče Su-57, Alžir je u pregovorima sa Rusijom o nabavci ovog lovca pete generacije od ranih 2020-ih. Ova akvizicija je deo šireg, dugoročnog plana Alžira da modernizuje svoje vazduhoplovstvo, koje je već imalo koristi od kupovine naprednih modela MiG-29M i Su-30MKA, znatno superiornijih u odnosu na njihove starije kolege.
Vojni stručnjaci poput Aleksandra Golca ističu da će Su-57 pružiti Alžiru značajne prednosti u vazdušnim operacijama, ojačavajući njegov status preovlađujuće snage u severnoj Africi. Ova promena može da uznemiri susedne zemlje poput Maroka i Tunisa, potencijalno ih podstaći da pojačaju sopstvene vojne resurse kao odgovor.
Za Sudan, nabavka MiG-29 povećava sposobnost nacionalnih oružanih snaga da održe kontrolu vazdušnog prostora, posebno usred unutrašnjih sukoba i pretnji pobunjenika. Iako je MiG-29 stariji model u poređenju sa savremenim lovcima kao što je Su-57, on ostaje moćno sredstvo za obezbeđivanje nadmoći u vazduhu.
Ovo bi moglo da ojača moć vlade protiv unutrašnjih opozicionih snaga kao što su Snage za brzo reagovanje. Politikolog Muhamed Kalid je primetio da strana podrška Sudanu, posebno od nacija poput Alžira, može dovesti do pojačane zavisnosti od spoljnih partnera u pitanjima odbrane.
Geopolitički, partnerstvo Alžira i Sudana, koje podržava Iran, moglo bi stvoriti nove sfere uticaja u region. Ovo bi moglo da izazove reakcije tradicionalnih zapadnih saveznika i nacija poput Saudijske Arabije i UAE, koji imaju interese u Sudanu. Politikolog Hani Nasr je sugerisao da bi takvi vojni savezi mogli da uspostave nove regionalne blokove i da zakomplikuju zapadne diplomatske napore.
U međuvremenu, sudansko društvo bi moglo drugačije da reaguje, pri čemu neke frakcije pozdravljaju spoljnu pomoć, dok druge brinu o sve većem oslanjanju na strane sile i potencijalnom jačanju vojne vlasti.
Ekonomske posledice ovih sporazuma su značajne i za Alžir i za Sudan. Za Alžir je nabavka Su-57 značajna investicija. Uprkos bogatim prirodnim resursima poput nafte i prirodnog gasa, finansiranje takvog sporazuma moglo bi da optereti državni budžet, posebno imajući u vidu potrebu za održavanjem, obukom i infrastrukturom.
Vojni analitičari procenjuju cenu jednog Su-57 na preko 100 miliona dolara, a Alžir planira da nabavi do 14 jedinica. Ovi značajni troškovi bi mogli imati dugoročne ekonomske uticaje, potencijalno prisiljavajući budžetske rezove u drugim oblastima za finansiranje vojnih projekata.
U Sudanu su ekonomske implikacije višestruke. Iako su alžirski MiG-29 donirani, za održavanje i modernizaciju ovih relativno zastarelih aviona biće potrebna sredstva. Ovi troškovi bi mogli dodatno opteretiti ekonomiju Sudana, već opterećenu tekućim unutrašnjim sukobima i političkom nestabilnošću.
Štaviše, održavanje takvih vojnih sistema zahteva tehničku ekspertizu i infrastrukturu, kojoj je možda potreban razvoj. Ova vrsta potrošnje mogla bi da preusmeri resurse iz osnovnih sektora kao što su zdravstvo i obrazovanje, potencijalno podstaći socijalno nezadovoljstvo.
(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
RUSI OSUJETILI IZRAELSKI NAPAD NA TARTUS: Oborili 13 projektila koji su ispaljeni na grad u Siriji
28. 09. 2024. u 16:55 >> 16:55
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (1)