TEMU POD ISTRAGOM: EU sumnja na kršenje pravila o suzbijanju nelegalnih i opasnih proizvoda
EVROPSKA komisija pokrenula je danas formalni postupak protiv kineske platforme za onlajn prodaju Temu kako bi ispitala da li krši pravila o suzbijanju prodaje nelegalnih i potencijalno opasnih proizvoda na svom sajtu.

Foto: Printskrin Temu
Kako se navodi, Evropska komisija sumnja da Temu krši evropski Zakon o digitalnim uslugama (DSA), prenosi Blumberg.
Ako se potvrdi sumnja na kršenje zakona, Temu bio mogao da plati kaznu do šest odsto svog globalnog godišnjeg prihoda.
Komisija je navela da će proceniti i Temuovu transparentnost i praksu pristupa podacima, kao i navodnu primenu funkcija koje izazivaju zavisnost kako bi kupci trošili što više novca.
Pored toga, Evropska komisija će proveriti da li Temu kontroliše prodaju nelegalnih proizvoda i šta čini da bi uklonio lažne trgovce sa platforme.
Nakon formalne istrage EU, Temu ima pravo da predloži usvajanje kontramera za rešavanje zabrinutosti Evropske komisije i tako izbegne potencijalne visoke kazne.
Istraga je usledila nakon zahteva EU od 11. oktobra da Temu saopšti šta preduzima da bi suzbio prodaju falsifikovanih ili nebezbednih proizvoda na onlajn platformi.
Evropska komisija je tada saopštila da je zahtevala "detaljne informacije i interne dokumente o merama ublažavanja preduzetim protiv prisustva i ponovnog pojavljivanja trgovaca koji prodaju nelegalne proizvode" na platformi Temu.
Informacije koje je Temu do sada saopštio EK bile su nezadovoljavajuće i nisu ublažile zabrinutost Evropke unije, dodaju anonimni izvori.
BONUS VIDEO:
POTERA ZA BALIJAGIĆEM NA VRHUNCU: Helikopteri "love" dvostrukog ubicu
Preporučujemo

EGZISTENCIJALNI RIZICI VEŠTAČKE INTELIGENCIJE: AI Ekspert Jošua Bendžio upozorava svet
01. 10. 2024. u 17:40

BEGUNAC IZ ZATVORA UHVAĆEN POSLE 40 GODINA: Odala ga jedna informacija (FOTO)
MUŠKARAC koji je pobegao iz zatvora u Portoriku pre skoro 40 godina uhapšen je u Floridi, saopštila je policija okruga Li.
09. 03. 2025. u 16:04

VUČIĆ OTKRIO VEZE USAID-A I CRTE: Organizacija "Da smradovi odu" dobijala 190.000 evra, biće još mnogo iznenađenja narednih dana
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obišao je u Kovinu završne radove na gradskom kupalištu ''Šljunkara'' i tom prilikom otkrio da je organizacija USAID plaćala 190 hiljada evra preko CRTE organizaciji koja se zove "Da smradovi odu".
09. 03. 2025. u 11:56 >> 13:15

NISU ZDRAVE ZA SVE: Ko ne bi smeo da jede sardine
NUTRICIONISTI naglašavaju koliko je sardina korisna za zdravlje i da bi bilo dobro da se barem 2 puta nedeljno nađe na trpezi.
11. 03. 2025. u 13:33
Komentari (0)