DANAS SASTANAK BAJDENA I TRAMPA: Sve oči uprte u Vašington
NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp sastaće se danas u Beloj kući sa odlazećim predsednikom Džozefom Bajdenom, nedelju dana nakon što je, kao republikanski kandidat, osvojio potreban broj elektorskih glasova za drugi predsednički mandat.
Foto: Tanjug/AP
Njihov susret, koji je zakazan za 11.00 sati po lokalnom vremenu (17.00 sati po vremenu u Srbiji), tumači se kao jedan od neformalnih koraka u tranziciji političke vlasti, koju će Tramp formalno preuzeti 20. januara 2025. godine nakon inauguracione ceremonije, prenosi Glas Amerike.
Tako će Tramp, pre nego što formalno preuzme vlast, kratkotrajno boraviti u predsedničkoj rezidenciji, i to na Bajdenov poziv.
Susret se organizuje nakon poruke odlazećeg predsednika SAD da će omogućiti nesmetanu tranziciju vlasti. Bajden je, takođe, naglasio značaj saradnje sa Trampom, svojim prethodnikom i naslednikom na predsedničkoj funkciji.
Tanjug
Bajdenova pozivnica važi i za Trampovu suprugu, buduću prvu damu Sjedinjenih Država Melaniju Tramp. Zanimljiva je činjenica da takav susret Trampa i Bajdena posle izbora 2020. godine nije upriličen, primećuje Glas Amerike.
Tramp je posle poraza pre četiri godine iznosio tvrdnje da su izbori pokradeni u korist Bajdena i demokrata. Tada je napustio Vašington i nije prisustvovao Bajdenovoj inauguraciji. Time je postao prvi predsednik koji je to učinio posle Endrua Džeksona, koji je 1869. izbegao inauguraciju Julisisa Granta.
Takođe, ovo nije prvi put da je Donald Tramp učesnik sličnog susreta. Pre osam godina, nakon pobede na izborima 2016. godine, imao je devedesetominutni sastanak u Ovalnoj sobi sa tada odlazećim predsednikom Barakom Obamom.
Nakon tog susreta, Tramp je izneo niz pohvala na Obamin račun, koje je nekoliko meseci kasnije neutralisao nedokazanim tvrdnjama da ga je bivši predsednik prisluškivao uoči izbora 2016. godine.
Zvanično, proces političke tranzicije u SAD ne podrazumeva sastanke odlazećeg i novoizabranog predsednika, napominje Glas Amerike.
Neformalna praksa uspostavljena je kada je 1841. godine odlazeći predsednik Martin Van Buren ugostio novoizabranog Vilijama Henrija Harisona na večeri u Beloj kući.
(Tanjug)
BONUS VIDEO: ZGRADE I VOZILA GORE: Pogledajte Belgorod nakon granatiranja
ZAKON O ANEKSIJI GRENLANDA PREDAT KONGRESU: "Dodeliti mu status savezne države SAD"
AMERIČKI republikanski kongresmen Rendi Fajn podneo je predlog zakona koji predviđa „aneksiju i dodelu statusa savezne države“ Grenlandu u okviru Sjedinjenih Američkih Država, navodi se u saopštenju koje je objavio zakonodavac.
12. 01. 2026. u 21:16
OVO JE GLAVNI UDARAC ZA NATO I KIJEV: U napadu „orešnikom“ uništena fabrika od velikog značaja (VIDEO)
NAPAD „orešnikom“ onesposobio je Lavovsku državnu fabriku za popravku aviona, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
12. 01. 2026. u 15:27
SKRIVENA PRETNjA IZ VOJNE BAZE: Tajni grad veličine 100 Moskvi na Grenlandu - duboko ispod ledenog pokrivača
NAUČNICI upozoravaju na ozbiljan ekološki rizik od napuštene američke vojne baze Kamp Senčuri, poznate kao „grad pod ledom“, koju je slučajno ponovo otkrio NASA-in radar 2024. godine duboko ispod ledenog pokrivača Grenlanda.
10. 01. 2026. u 15:43
Komentari (0)