TESNE VEZE NOVOG ŠEFA CIA SA ALBANSKOM ZAJEDNICOM: Ko je novi šef američke obaveštajne agencije

A.Vojinović

14. 11. 2024. u 07:00

NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp imenovao je svog bivšeg šefa Nacionalne obaveštajne agencije (DNI) Džona Retklifa za novog kormilara Centralne obaveštajne agencije (CIA).

ТЕСНЕ ВЕЗЕ НОВОГ ШЕФА ЦИА СА АЛБАНСКОМ ЗАЈЕДНИЦОМ: Ко је нови шеф америчке обавештајне агенције

Tanjug

Nekadašnji kongresmen iz Teksasa i Trampov dugogodišnji saveznik gaji i snažne odnose sa albanskom zajednicom u SAD, a ranije se sastajao i sa zvaničnicima takozvanog Kosova. Svojevremeno je čak fotografisan i kako nasmejan rukama pokazuje "albanskog orla", simbol takozvane Velike Albanije.

Godine 2016. govorio je kao specijalni gost na "Nacionalnom ekonomskom forumu albanske dijaspore" u Njujorku, koji je organizovala albansko-američka mreža. Na drugim sastancima fotografisao se sa Pandeli Majkom, bivšim ministrom za dijasporu Albanije i sa Fatmirom Medijuom, nekadašnjim ministrom odbrane Albanije. Tokom prvog Trampovog mandata, predsedavajući Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj pozdravio je izbor Retklifa za šefa američke obaveštajne službe.

Foto: Printscreen

- Kosovo ima sreću da ima SAD na svojoj strani, a u bezbednosnom smislu pripada svetu koji vodi Amerika. Odlučni smo da ojačamo već izgrađeno partnerstvo u oblasti bezbednosti. Retklif je veoma dobro obavešten o Kosovu i upoznat sa dešavanjima u našem regionu - istakao je tada Haradinaj.

Retklif je na poziciju direktora DNI došao tokom poslednjih meseci Trampovog prvog mandata, u vreme pandemije virusa korona, dok su američku javnost potresala pitanja o stranom mešanju u predsedničke izbore 2020. Njegovo iskustvo u obaveštajnom radu i lojalan odnos prema stanaru Bele kuće nominovali su ga za visoku poziciju, ocenjuju američki mediji.

- Radujem se što će Džon biti prva osoba koja je ikada služila na oba najviša obaveštajna mesta u našoj zemlji. Biće neustrašivi borac za ustavna prava svih Amerikanaca, istovremeno osiguravajući najviši nivo nacionalne bezbednosti i mir kroz snagu - naveo je Tramp na svojoj društvenoj mreži.

Ostavka tužioca Smita

AMERIČKI specijalni tužilac Džek Smit koji je pokrenuo dva krivična postupka protiv novoizabranog predsednika planira da podnese ostavku pre nego što Tramp zvanično preuzme dužnost u januaru, izvestili su juče američki mediji. Tramp je prošlog meseca najavio da će otpustiti Smita ako bude ponovo izabran. Smit Trampa tereti za pogrešno rukovanje poverljivim vladinim dokumentima nakon odlaska iz Bele kuće i za napore da poništi svoj izborni poraz od Džoa Bajdena 2020. Tramp je u oba slučaja negirao krivicu.

Šef Bele kuće je Retklifa 2019. prvi put predložio za direktora DNI. On je, tada, ipak, ostalo bez fotelje, jer je Tramp posle niza prigovora na račun Retklifovih kvalifikacija povukao nominaciju. Iduće godine ga je, ipak, imenovao na visoku funkciju, poručivši tada da je Retklifa "štampa tretirala veoma loše i oštro".

Kao DNI, učestvovao je na konferenciji za novinare samo nekoliko nedelja pre izbora 2020. na kojoj su on i drugi zvaničnici optužili Iran da je odgovoran za salvu mejlova namenjenih zastrašivanju birača u SAD. Radio je i kao federalni tužilac u Teksasu pre zaposlenja u zakonodavnom domu. Izabran je u Kongres 2014, dok je široj američkoj javnosti postao poznat 2019. kao deo tima koji je branio Trampa od prvog pokušaja opoziva u Kongresu, gde je ispitivao i svedoke.

- Ovo je najtanji, najbrži i najslabiji opoziv koji je naša zemlja ikada videla - rekao je Retklif pošto je Predstavnički dom, tada pod kontrolom demokrata, izglasao opoziv Trampa tokom telefonskog razgovora sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim.

Kada se bivši specijalni advokat Robert Miler pojavio pred Komitetom za pravosuđe Predstavničkog doma da svedoči o svojoj istrazi o ruskom mešanju u izbore 2016, Retklif je bio jedan od vatrenijih republikanskih ispitivača, koji je ispitivao tužioca i rušio izveštaj koji je sačinio, podseća AP.

Retklif, takođe, važi i za još jednog velikog kritičara Kine, nazivajući je najvećom pretnjom američkim interesima i ostatku slobodnog sveta.

- Obaveštajni podaci su jasni: Peking namerava da dominira SAD i ostatkom planete ekonomski, vojno i tehnološki - napisao je Retklif za "Volstrit džornal" u decembru 2020.

Bira sad i kongresmene

REPUBLIKANCI vode u borbi za vođstvo u Predstavničkom domu Kongresa, dok su većinu u Senatu osvojili još prošle nedelje. Prema poslednjim podacima, "crveni" imaju 216 mesta, od potrebnih 218, a "plavi" 207. Mesta u Donjem domu zakonodavnog doma mogao bi da poremeti i Trampov izbor saradnika iz redova kongresmena. Izborom Elize Stefanik iz Njujorka za novu ambasadorku SAD u UN i Majka Volca sa Floride za savetnika sa nacionalnu bezbednost već je upraznio dva mesta. U Njujorku i Floridi biće raspisani vanredni izbori kako bi se popunile njihove poslaničke fotelje, što bi moglo da potraje i nekoliko meseci.

Tramp je, istovremeno, za novog ministra odbrane postavio dugogodišnjeg voditelja Foks njuza i veterana Nacionalne garde Pita Hegseta, koji je služio u Avganistanu, Iraku i Gvantanamu. U saopštenju je naveo da je Hegset "jak, pametan i da istinski veruje u Ameriku", te da će biti ključan u osiguravanju bezbednosti zemlje i slanju jasne poruke "američkim neprijateljima". Iako je služio u vojsci do 2021, napustio je službu pošto je označen kao ekstremista i smatran je nepoželjnim u vojnim redovima. O tome je pisao u svojoj knjizi, u kojoj se zalagao za radikalne promene u vođstvu Pentagona.

Međutim, najviše pažnje je privuklo imenovanje najbogatijeg čoveka na planeti Ilona Maska za čelnika Odeljenja za efikasnost vlade. Tramp je to opisao kao novi "Projekat Menhetn", aludirajući na američki plan za razvoj nuklearnog oružja tokom Drugog svetskog rata. Vlasnik "Tesle" i "Iksa" će novoformiranim sektorom rukovoditi zajedno sa biznismenom i Trampovim rivalom na unutarstranačkim izborima Vivekom Ramisvamijem. Njih dvojica biće zaduženi za buduću raspodelu budžeta američke vlade sa ciljem maksimalnog smanjivanja troškova vlade, o čemu je tokom kampanje govorio i sam Mask.

- Zajedno, ova dva divna Amerikanca će utrti put mojoj administraciji da razgradi vladinu birokratiju, smanji višak propisa, rasipničke troškove i restrukturira federalne agencije ključne za pokret "Spasimo Ameriku". To će potencijalno postati "Projekat Menhetn" našeg vremena - naveo je Tramp, dodavši da imaju rok da završe rad do američkog Dana nezavisnosti 4. jula 2026.

Mask, koji je tokom predsedničke kampanje postao najveći Trampov finansijer, govorio je da se novac građana rasipa, obećavši da će Odeljenje za vladinu efikasnost to popraviti, te govorio da u vladi ima previše ljudi i da "bi mogli da budu produktivniji negde drugde".

- Potrošnja federalne vlade će dovesti zemlju do bankrota, osim ako se nešto ne preduzme - zaključio je Mask u jednoj od objava na "Iksu".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

POSTAVLJAMO NOVE STANDARDE! Lažna država Kosovo zapanjila svet! Ovo je njena žalba na kaznu UEFA za bežanje s terena u Rumuniji