IRAN I KATAR STOJE IZA JUŽNOAFRIČKE TUŽBE PROTIV IZRAELA NA SVETSKOM SUDU: Novi izveštaj ukazuje na umešanost
NOVI izveštaj Instituta za proučavanje antisemitizma i politike navodi finansijsku i političku umešanost Irana i Katara u južnoafrički slučaj pokrenut decembra prošle godine na Međunarodnom krivičnom sudu koji optužuje Izrael za genocid u Gazi.

Foto Shutterstock
Prema ISGAP-u, vladajući Afrički nacionalni kongres u Južnoj Africi, koji je bio blizu bankrota, primio je značajne donacije dve zemlje samo nekoliko dana nakon podnošenja tužbe Međunarodnom krivičnom sudu.
Južnoafrički ministar spoljnih poslova Ronald Lamola prisustvovao je polaganju zakletve iranskog predsednika Masuda Mezeškijana u Teheranu, navodi se u izveštaju.
Tokom posete, Lamola se sastao sa iranskim ministrom inostranih poslova Alijem Bagerijem, koji ga je pohvalio za unapređenje slučaja MKS.
Bageri je Lamolu nazvao "inovativnim diplomatom" i ponovio punu podršku Irana ulozi Južne Afrike u pravnim naporima.
U izveštaju se procenjuje da je za pokretanje postupka MKS potrebno približno 10,5 miliona dolara, sa ukupnim pravnim troškovima koji dostižu 79 miliona dolara, što zahteva složenu mrežu međunarodnih pravnih stručnjaka, a ISGAP zaključuje da takvi troškovi mogu da sugerišu značajno spoljno finansiranje.
Glasine o iranskoj umešanosti kružile su Južnom Afrikom, posebno među opozicionim liderima.
Međutim, zvaničnici uključujući predsednika Sirila Ramafosu, odbili su da govore o poreklu donacije koja je pomogla stranci da se oporavi od duga od skoro 30 miliona dolara neposredno pre podnošenja slučaja.
ISGAP je takođe istakao porast trgovine između Južne Afrike i Katara, koja je porasla sa 307 miliona dolara na skoro milijardu dolara tokom protekle decenije, što ukazuje na jačanje ekonomskih veza.
Izveštaj sugeriše da Iran gleda na Južnu Afriku kao na strateško središte za zaobilaženje zapadnih sankcija i korišćenje pristupa osetljivim tehnologijama poput presretanja satelita, hakovanja i navođenja raketa.
Zauzvrat, Južna Afrika je podržala uključivanje Irana u ekonomski blok BRIKS-a, dajući Teheranu pristup međunarodnom finansiranju uprkos sankcijama SAD.
U izveštaju se dalje navodi da je 45 od 574 citata u južnoafričkom podnesku ICC-a došlo od organizacija koje su otvoreno kritične prema Izraelu.
Među navedenim izvorima je Al-Hak, nevladina organizacija koju je Izrael označio kao terorističku organizaciju, iako su ovu klasifikaciju odbacile SAD i Evropa.
Drugi je Palestinski centar za ljudska prava, koji vodi Raji Sourani, koji je prethodno služio zatvorsku kaznu u Izraelu zbog članstva u Narodnom frontu za oslobođenje Palestine, koji Izrael takođe naziva terorističkom organizacijom.
ANC i njeni saveznici nisu komentarisali ove navode.
(ynet)
BONUS VIDEO:
RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

"DA LI SE MAKRON DROGIRA?" Jovanino pitanje izazvalo smeh u studiju: "Kako da se nose s tolikom problemima..."
VODITELjKA Jovana Joksimović u jutarnjem programu na televiziji K1 dotakla se teme Emanuela Makrona i sporne situacije sa maramicom i sumnjom o upotrebi opijata, koja se proširila društvenim mrežama.
13. 05. 2025. u 16:57
Komentari (0)