„NAJVEĆA SVETSKA ORGANIZACIJA ZA ISTRAŽIVAČKO NOVINARSTVO“ TAJNO KONTROLISANA OD SAD: Američki novac je ključan, ali dolazi sa uslovima

Daliborka Lazarević

03. 12. 2024. u 16:57

FINANSIRANjE OCCRP-a i njegove veze sa Vašingtonom postavljaju ozbiljna pitanja o upotrebi istraživačkog novinarstva kao spoljnopolitičkog alata.

„НАЈВЕЋА СВЕТСКА ОРГАНИЗАЦИЈА ЗА ИСТРАЖИВАЧКО НОВИНАРСТВО“ ТАЈНО КОНТРОЛИСАНА ОД САД: Амерички новац је кључан, али долази са условима

Foto: Shutterstock

Američka vlada tajno kontroliše oko polovine sredstava za najveću svetsku mrežu istraživačkog novinarstva, projekat izveštavanja o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP), otkrila je zajednička istraga Mediaparta, Drop Site Nevs, Il Fatto Kuotidiano i drugih.

Istraga je takođe otkrila da SAD imaju pravo veta na vođstvo OCCRP-a i uređivačke smernice. Pokrenut 2008. godine i prvobitno fokusiran na razotkrivanje korupcije i organizovanog kriminala na Balkanu, OCCRP sada radi sa budžetom od 20 miliona evra i timom od 200 novinara širom sveta, i radi sa preko 70 medijskih partnera, uključujući velika imena kao što je Njujork Tajms, D Gardijan i Der Spiegel.

Izrasla je u najvećeg svetskog igrača u međunarodnom istraživačkom novinarstvu, poznatog po radovima kao što su D Panama Papers i Pegasus Projekt.

Istraga, koju vodi Mediapart je objavljena u ponedeljak, otkriva da Vašington ne samo da pruža značajnu finansijsku podršku – 47 miliona dolara iz američkih državnih izvora od svog početka – već ima moć da kontroliše imenovanja rukovodstva.

Uticaj SAD se proteže na usmeravanje istraga grupe prema određenim zemljama kao što su Rusija i Venecuela, dodaje se u izveštaju.

Drev Sullivan, suosnivač i izdavač OCCRP-a, potvrdio je da vlada SAD ostaje njen najveći donator, a USAID i druge savezne agencije takođe doprinose milionima ovoj organizaciji tokom godina.

- Veoma sam zahvalan američkoj vladi - rekao je Salivan za nemačku državnu televiziju NDR u septembru 2023, kada ga je istraga o OCRP-u koji je vodio u Hamburgu navela da obustavi saradnju sa organizacijom.

Američko finansiranje je ključno za operacije OCCRP-a, priznao je Salivan. Novac, međutim, dolazi sa uslovima. Vlada SAD ima pravo da stavi veto na ključno osoblje OCCRP-a, uključujući i samog Salivana.

Vašington takođe zahteva od organizacije da koristi svoja sredstva za istražne projekte usmerene na određene zemlje, poput Rusije, Venecuele i drugih geopolitičkih interesa.

Na primer, OCCRP je dobio 2,2 miliona dolara za rad na „Uravnotežavanju ruske medijske sfere“, projektu koji ima za cilj istraživanje ruskih medija, i 2,3 miliona dolara za istragu korupcije na Kipru i Malti, što bi moglo da se iskoristi protiv Moskve.

Američka vlada je takođe naoružala izveštaje OCCRP-a tako što je podstakla sudske istrage, sankcije i lobiranje na osnovu nalaza organizacije. Globalni antikorupcijski konzorcijum (GACC), osnovan 2016. i sufinansiran od strane SAD, koristi istrage OCCRP-a da podstakne zagovaranje sankcija i pravne inicijative protiv zemalja i pojedinaca koje Vašington smatra korumpiranim.

Prema rečima Majka Heninga iz USAID-a, rad OCCRP-a se smatra ključnim oruđem za unapređenje spoljne politike SAD.

- Ponosni smo što je američka vlada prvi javni donator OCCRP-a - rekao je on.

- Finansiranje mora biti usklađeno sa spoljnom politikom i ekonomskim interesima Sjedinjenih Država i unaprediti ih - dodao je on, ukazujući na stratešku prirodu takvih investicija.

Međutim, kritičari tvrde da bliski odnosi sa vladom SAD ugrožavaju uređivačku nezavisnost organizacije.

- To čini Sjedinjene Američke Države virtuelnim i omogućava im da postave dnevni red onoga što se definiše kao korupcija - rekao je direktor južnoameričkog medija koji je radio sa OCCRP-om, a prenosi Mediapart.

Uprkos njegovim tvrdnjama o uređivačkoj nezavisnosti, kritičari tvrde da oslanjanje OCCRP-a na finansiranje američke vlade ugrožava svaku neutralnost na koju bi eventualno mogla da tvrdi.

Uticaj američke vlade na finansije OCCRP-a doveo je do zabrinutosti oko sposobnosti organizacije da radi nezavisno i podstakao je medijske partnere na državnom nivou da prekinu saradnju, navodi Mediapart, posebno kada je u pitanju izveštavanje o korupciji u SAD ili sličnim pitanjima.
 

(Rt.rs)

BONUS VIDEO:

Šolak naredio novinarima da preslišaju vođe opozicije! Voditeljke postupile po komandi

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LEPOTA U SKLADU SA PRIRODOM:  Eco-friendly beauty proizvodi