TRAŽE OSTAVKU PREDSEDNIKA: Razbuktavaju se tenzije u Južnoj Koreji posle iznenadnog uvođenja, pa ukidanja, ratnog stanja

A.Vojinović

04. 12. 2024. u 18:00

POŠTO je južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol proglasio ratno stanje u zemlji, a zatim ga ukinuo, izazvavši nemire, na hiljade građana i danas je izašlo na ulice Seula i drugih gradova širom zemlje, zahtevajući od šefa države da podnese ostavku.

ТРАЖЕ ОСТАВКУ ПРЕДСЕДНИКА: Разбуктавају се тензије у Јужној Кореји после изненадног увођења, па укидања, ратног стања

Tanjug

Stanovnici su u prestonici šetali do predsedničke kancelarije, dok su opozicione partije održale zaseban skup u Narodnoj skupštini. Najveća opoziciona Demokratska stranka i pet drugih manjih, uključujući Partiju obnove Koreje i Reformsku partiju, podnele su predlog o opozivu južnokorejskog predsednika. Istovremeno, ostavku je na mesto ministra odbrane podneo Kim Jong Hjun, preuzevši odgovornost za "sva previranja izazvana ratnim stanjem".

Kim se u dopisu dostavljenom medijima izvinio javnosti zbog stvaranja zabrinutosti zbog uvođenja ratnog stanja. Obrazložio je da on treba da snosi odgovornost jer su sve trupe koje su počele da sprovode ratno stanje sledile njegova naređenja. U ove svrhe mobilisano je oko 280 vojnika koji su obezbeđivali Narodnu skupštinu Južne Koreje.

- Ministarstvo odbrane situaciju shvata veoma ozbiljno i učiniće sve da obezbedi da se odbrambene operacije izvode bez zastoja, uz stabilno upravljanje - dodao je on.

U međuvremenu je objavljeno da bi glasanje o predlogu zakona o opozivu južnokorejskog predsednika u parlamentu trebalo da se održi u petak ili subotu, izvestila je novinska agencija Jonhap. Zahtev za opoziv šefa države, koji je, inače, inaugurisan u maju 2022. i tokom svog predsedničkog mandata nije bio popularan, potpisao je 191 opozicioni poslanik bez podrške tribuna iz vladajuće stranke. Parlament bi trebalo da se sastane danas u ponoć kako bi razmotrio nacrt zakona, a nakon toga glasanje se mora održati posle 24 sata, ali ne kasnije od 72.

Za usvajanje predloga zakona o opozivu potrebno je 200 glasova. Junova stranka kontroliše 108 mesta u parlamentu od 300 poslanika. Ukoliko opoziv bude odobren, predsednik će biti suspendovan dok Ustavni sud ne donese konačnu odluku. Članovi opozicionih partija su u izjavi za britanski Bi-Bi-Si poručili da će opozvati predsednika Juna bez obzira na to podnese li ostavku, ili to ne učini.

Vanredno bilo 1979. godine

RATNO stanje je privremena vladavina vojnih vlasti u vreme vanrednog stanja, koje se uvodi kada se proceni da civilne vlasti nisu u stanju da funkcionišu, pa se vojsci daju dodatna ovlašćenja, a građanima suspenduju građanska prava. Poslednji put ratno stanje je proglašeno u Južnoj Koreji 1979. godine, kada je tadašnji dugogodišnji vojni vođa Park Čung- Hi ubijen u državnom udaru. Od kada je Južna Koreja postala parlamentarna demokratija 1987. godine, ratno stanje nije uvođeno.

- Predsednik trenutno predstavlja najveći rizik u Južnoj Koreji. On je podeljene prirode, njegov pogled na svet je crno-beo. Smatrao je opozicione stranke, članove parlamenta, kao antidržavne grupe. Bilo je previranja, ali mi smo pobedili, i znate, ovo je moć korejske demokratije - poručio je Jon Hiung Kim iz stranke Partija obnove Koreje.

Junu je, s druge strane, podrška stigla od bivšeg premijera Južne Koreje Hvanga Kjo Ana koji je rekao da predsednik ne treba da bude opozvan. On je, takođe, podržao Junovo obrazloženje o uvođenju ratnog stanje i zatražio da se uhapsi predsednik Narodne skupštine koji je poslanike pozvao da se okupe i blokiraju Junovu odluku.

Građanima se, u međuvremenu, obratio i premijer Han Duk Su, naglasivši da će nastaviti da služi narodu.

- Razumem da je uznemirenost ljudi velika. Molim kabinet da zajednički ispuni svoju odgovornost i sa javnim službenicima svih ministarstava da narodu osigura bezbednost i omogući građanima da se vrate svakodnevnom životu - rekao je on.

Revoltirani građani okupili su se juče na trgu Gvangvamun u centru Seula noseći sveće i cveće. Mnogi od njih držali su i plakate sa natpisima "Optužen za pobunu, Jun Suk Jeol mora da podnese ostavku".

Prva dama primila "Dior" torbicu

PREDSEDNIK Južne Koreje Jun Suk Jeol bio je pod lupom prošle godine pošto je u medijima počeo da kruži video-snimak njegove supruge Kim Keon Hi kako prihvata dizajnersku torbu od korejsko-američkog pastora. Jun je tada incident nazvao trikom sa ciljem da se nanese šteta njegovoj stranci uoči parlamentarnih izbora, dodavši da je njegova supruga bila previše ljubazna i da nije hladno mogla da odbije torbu marke "Dior" od 2.200 dolara. Jun se nedavno izvinio u ime prve dame, i to posle godinu dana od izbijanja skandala.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PANIKA U PRIŠTINI: Kikl dobio mandat za formiranje nove austrijske vlade, za njega Kosovo nije država