STARI BUDŽET MAKRONU NOVA GLAVOBOLJA: Rušenje francuske vlade i finansijskog proračuna za sledeću godinu dovodi u pitanje i stabilnost EU

Izglasavanje nepoverenja vladi nije antirepublikanski čin, to je predviđeno Ustavom. Tim rečima prokomentarisala je liderka francuske krajnje desnice Marin Le Pen optužbe predsednika Emanuela Makrona na račun opozicije da rušenjem premijera i budžeta nekoliko dana pred božićne praznike ne misle na teškoće Francuza, već samo na predsedničke izbore, s dozom cinizma i haosa.

СТАРИ БУЏЕТ МАКРОНУ НОВА ГЛАВОБОЉА: Рушење француске владе и финансијског прорачуна за следећу годину доводи у питање и стабилност ЕУ

Foto: Tanjug/AP

- Kada je neko garant Ustava, ne može da provodi vreme vređajući milione Francuza – uzvratio je šefu države predsednik krajnje desničarske strane Nacionalno okupljanje Žordan Bardela.

Još eksplicitniji bio je vođa krajnje levice Žan Lik Melanšon, poručivši da je Makron "izvor problema", uz procenu da će otići iz Jeliseja logikom razvoja događaja.

- Nije izglasano nepovrenje Barnijeu, već Makronu – poručio je Melanšon.

Predsednik, međutim, ne namerava da napusti funkciju na koju je izabran do 2027. godine. Prvi zadatak sada mu je da što pre imenuje novog mandatara, a s tim u vezi juče su u Jelisejskoj palati vođeni razgovori s predstavnicima socijalista, centrista i klasične desnice. Komunisti, ekolozi i nepotčinjeni nisu pozvani.

Kada i ako Makron bude uspeo da pronađe odgovarajuću ličnost za premijera koji će osigurati jedinstvo nacije, prvi zadatak novog stanara Matinjona biće da se pozabavi budžetom. Predsednik je istakao da ne želi da građani plaćaju ceh rušenja Vlade. A bez budžeta država ne može normalno da funkcioniše. Od toga neće zavisiti samo Francuska, već i normalno funkcionisanje EU, imajući u vidu snagu ove zemlje unutar Unije.

Makron je zbog toga najavio usvajanje posebnog zakona, koji predviđa francusko zakonodavstvo, a kojim će, do daljeg, važiti budžet za prošlu godinu. Računa se da će većina lako biti pronađena, jer nikom nije u cilju potpuna blokada institucija. Prema Makronovim rečima, nova vlada će imati zadatak da najpre početkom sledeće godine izglasa novi budžet.

Iako stari nije prilagođen aktuelnom vremenu zbog inflacije i nemogućnosti povećanja izdataka za neke važne poluge društva, bar će omogućiti da se sve ne zaustavi, da se ubiraju porez i isplaćuju obaveze. Francuska nema sistem "šatdaun" koji vlada u Americi i koji bi mogao sve da blokira. Plate službenicima će biti isplaćene, a socijalno osiguranje normalno funkcionisati i od 1. januara, obećao je Makron.

Čak 72 odsto ispitanih Francuza smatra da je sve ovo što se trenutno događa žalosni spektakl na političkoj sceni. Istovremeno, međunarodna kreditna agencija Mudis je poručila da rušenje Vlade u Francuskoj smanjuje mogućnost ozdravljenja javnih finansija i doprinosi riziku povećanja troškova duga. Agencija nije smanjila kreditni rejting ove zemlje, ali je skrenula pažnju investitorima u kako se teškoj situaciji nalazi.

REKORDERI ZADUŽIVANjA

Francuska je s 285 milijardi oborila rekord u pozajmicama. U septembru, zaduživala se s kamatom od 2,92 odsto, a Nemačka sa 2,21, što je bila razlika od 0,71 odsto. Danas se Nemci zadužuju sa 2,08 kamate, a Francuska s 2,89 što je 0,81 odsto više. Pariz ne profitira od smanjenja kamata od strane Evropske centralne banke u poslednje vreme. Istu kamatu ima i Grčka, a samo se Italija zadužuje skuplje, sa 3,21 odsto.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MOLITVA SVETOM JOVANU KRSTITELJU: Za zdravlje, sreću i blagostanje vas i cele porodice obratite se svecu sledećim rečima