OPOZICIJA TRAŽI HITNO HAPŠENJE JUN SUK-JOLA: Optužuju ga "za izdaju i za zloupotrebu položaja"

Tanjug

08. 12. 2024. u 22:36

NAJVEĆA opoziciona Demokratska partija (DP) pozvala je danas da se predsednik Južne Koreje Jun Suk-Jol hitno uhapsi, i da se otvori istraga protiv njega, zbog kratkotrajnog proglašenja ratnog stanja u toj zemlji 3. decembra, i odlučno odbacila plan vladajuće Partije snage naroda (PPP), da premijer vodi državne poslove.

ОПОЗИЦИЈА ТРАЖИ ХИТНО ХАПШЕЊЕ ЈУН СУК-ЈОЛА: Оптужују га за издају и за злоупотребу положаја

Tanjug

- Suspendovanje Junove predsedničke dužnosti je jedini proces koji je u skladu sa Ustavom, a sve druge mere su neustavne i ništa drugo do još jedan akt pobune - rekao je poslanik DP Kim Min-Sok na konferenciji za novinare, prenela je agencija Jonhap.

Premijer Han Duk-Su i lider PPP Han Dong-Hun su ranije danas na zajedničkoj konferenciji za novinare rekli da predsednik Južne Koreje Jun Suk-Jol neće biti uključen u državne poslove, uključujući diplomatiju, čak ni pre njegovog odlaska sa te funkcije, a da će premijer voditi državne poslove do Junovog "ranijeg" odlaska sa funkcije.

Jun Suk-Jol je preživeo juče opoziv u parlamentu, zbog nedostatka kvoruma.

- Uprkos takvom konsenzusu između Juna, premijera i lidera PPP Hana, takav neustavan način upravljanja nije dozvoljen ni na minut - rekao je Kim Min-Sok.

DP je upozorila da će šef vladajuće stranke biti predmet istrage zbog njegovih sastanaka sa Jun Suk-Jeolom, koji je, kako su naveli, "predvodio pobunu".

Opoziciona stranka je pozvala da se Jun Suk-Jeol liši ovlašćenja da komanduje vojskom, obećavajući da će on i drugi zvaničnici biti predmet specijalne istrage tužilaštva, zbog optužbi za izdaju.

Tužilaštvo u Južnoj Koreji saopštilo je ranije danas da je pokrenulo krivični postupak protiv predsednika Jun Suk Jola pod optužbom za izdaju i za zloupotrebu položaja, dok su južnokorejski mediji javili da su pripadnici policije uhapsili bivšeg ministra odbrane Kim Jong Hjuna, u okviru istrage o optužbama za izdaju i pokušaj pobune.

Južnokorejski predsednik Jun Suk Jol uveo je ratno stanje u zemlji 3. decembra, a nekoliko sati kasnije ga je povukao, nakon što je Narodna skupština Južne Koreje usvojila rezoluciju u kojoj je zatraženo ukidanje ratnog stanja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ŠEŠELJ O SCENARIJU KOJI NIKO NIJE NI SANJAO: Narod je bio u zabludi (VIDEO)