BLINKEN I ERDOGAN: Razgovor o najnovijem razvoju događaja u Siriji
AMERIČKI državni sekretar Entoni Blinken danas je u Ankari razgovarao sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom o najnovijem razvoju događaja u Siriji i podršci procesu političke tranzicije u toj zemlji radi stvaranja odgovorne i inkluzivne vlade.
Foto Tanjug/AP/Andrew Caballero Reynolds
Blinken je ukazao da je važno da svi akteri u Siriji poštuju ljudska prava i međunarodno humanitarno pravo, kao i da preduzmu sve korake radi zaštite civila, uključujući manjinske grupe, saopšteno je iz Stejt departmenta.
On je naglasio i potrebu da se obezbedi da koalicija protiv Islamske države može da nastavi da ispunjava svoju misiju, kao i neophodnost da se olakša isporuka humanitarne pomoći svima kojima je potrebna.
Foto Tanjug/AP/Andrew Caballero Reynolds
Blinken je takođe naglasio hitnu potrebu da se sklopi sporazum o primirju u Gazi koji bi obezbedio oslobađanje talaca i pojačanje humanitarne isporuke palestinskim civilima.
Tursko predsedništvo objavilo je fotografiju sastanka američkog zvaničnika i turskog predsednika, ali nije objavilo detalje razgovora, javio je Rojters.
Blinken je doputovao u Tursku posle Jordana, u okviru prve posete regionu nakon pada vlade sirijskog predsednika Bašara el Asada.
NATO saveznici Vašington i Ankara podržavali su sirijske pobunjenike tokom 13-godišnjeg građanskog rata.
Foto Tanjug/AP/Andrew Caballero Reynolds
Blinken bi sutra trebalo da se sastane sa šefom turske diplomatije Hakanom Fidanom.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)