KREMLJ NIJE IZGUBIO INTERESOVANJE-SIRIJA PREDSTAVLJA VRATA KA BLISKOM ISTOKU: Rusija želi da zadrži uticaj i odnose sa novim sirijskim režimom
RUSIJA je prošle nedelje ostavila režim Bašira el Asada na cedilu, samo mu ponudivši azil, ali Kremlj i dalje želi da zadrži svoj interes u zemlji i uspostavio je odnose sa novom sirijskom vladom, kažu poslanici Evropskog parlamenta i eksperti za Juronjuz.
Brzi pad sirijskog režima bio je čak i za stručnjake koji prate ovu temu veliko iznenađenje.
Isto tako, iznenađujuće je bilo to što Rusija - tradicionalni saveznik Asada - ovog puta nije odlučila da reaguje i podrži sirijskog diktatora. Koji je bio razlog?
Rusija nije dovoljno snažna da se nosi sa nekoliko konflikata istovremeno. Moskva je morala da izabere prioritet, a to je bio rat u Ukrajini. Međutim, prema stručnjacima, povlačenje ruskih trupa iz Sirije ne znači da je Kremlj izgubio interesovanje za region. Posebno zato što je Sirija neka vrsta vrata za Bliski istok.
Ivars Ijabs, poslanik iz Letonije (RENEW), u intervjuu za Juronjuz potvrđuje da je Ukrajina za Rusiju najvažnija.
- Glavno područje za Rusku Federaciju je, naravno, Ukrajina, jer svi znamo kako se stvari razvijaju. Verovatno će biti nekih promena sa novom američkom administracijom i oni se koncentrišu samo na to. Odluka je bila da se prioritet da Ukrajini, a ne Siriji - rekao je Ijabs.
Do sada je Rusija bila vrlo jasna u svojoj podršci Asadu. Godine 2015, nakon njegovog zahteva, Rusija je pokrenula vojnu intervenciju u Siriji slanjem različitih vrsta trupa (uključujući i Vagner grupu) kako bi se borila protiv i sirijske opozicije i Islamske države.
Vojna podrška uključivala je vazdušne napade širom Sirije. Godine 2017, ruska vlada je odlučila da trajno stacionira vojnike. Tako je Rusija imala mogućnost da pomogne Asadu. Međutim, kada su pobunjenici preuzeli kontrolu nad Sirijom, Rusija nije iskoristila svoju vojnu silu da podrži režim kao ranije. Jedini gest bio je pružanje azila Asadu i njegovoj porodici.
Drugi poslanik RENEW-a, Nikola Minčev iz Bugarske, objašnjava nedostatak angažmana Kremlja u Siriji na sličan način:
- Ruski napori su potpuno fokusirani na rat u Ukrajini, a čak i u tom ratu, potrebna im je podrška iz Severne Koreje. Zato jednostavno nisu bili u mogućnosti da pruže bilo kakvu pomoć Asadovom režimu u Siriji. I zato ovog puta nije bio u stanju da zadrži svoje pozicije - naveo je Minčev.
Nakon skoro tri godine rata u Ukrajini, Rusija je morala da smanji svoje angažovanje u drugim konfliktima, uključujući Afriku, Bliski istok i naravno Siriju.
- Kremlj je trenutno fokusiran na front u Ukrajini. To smo jasno videli ovog leta kada je Ukrajina mogla da uđe u Kursku oblast i videli smo da je odbrana bila vrlo slaba. To je takođe pokazalo da je glavni fokus front u Donbasu - kaže dr Joris Van Bladen, ekspert sa Instituta Egmont u Briselu.
Međutim, svi ovi događaji ne znače da Rusija potpuno gubi interesovanje za Siriju.
Naprotiv, Rusija igra složeniju igru uspostavljanjem odnosa sa novom sirijskom vladom. To se takođe može smatrati iznenađenjem, posebno zato što su čak i nedavno ruske vlasti i mediji opoziciju nazivali "teroristima".
Rusija se takođe pretvarala da štiti hrišćansku manjinu u Siriji. Pre nego što je rat počeo 2015. godine, oko 10 procenata stanovništva Sirije (1,5 miliona ljudi) činili su hrišćani, većinom povezani sa pravoslavnom crkvom, a nakon 9 godina hrišćanska populacija je smanjena na oko 2 procenta (300.000). A Rusija sada više ne brine o njima.
- Videli smo da se ruska propaganda i komunikacioni pejzaž promenio odmah, doslovno preko noći. I očigledno je da Rusija želi da uspostavi odnose sa novom vladom što je pre moguće kako bi zaštitila vojne resurse koje imaju u Siriji. I ovo je važno jer je to ruski pristup Bliskom istoku - dodaje Joris Van Bladen.
I možda je to ključ.
Rusija je ranije imala dve vojne baze u Siriji koje su strateški važne: pomorsku bazu Tartus na obali Sredozemnog mora i vazduhoplovnu bazu Hmejmim u blizini luke Latakija. Zato Kremlj traži kompromis sa novim sirijskim režimom. Za trenutak, nije jasno ne samo šta će se desiti u budućnosti, već ni šta će se desiti sada.
Postoje mnoge kontradiktorne informacije iz regiona. Prema ruskim državnim medijima, Moskva je obezbedila sudbinu baza kao deo dogovora. Međutim, ukrajinska obaveštajna služba izveštava da Rusija već povlači svoje oružje i vojnu opremu. Dakle, prilično je teško analizirati situaciju.
Ali jedna stvar je sigurna – oslanjajući se na prethodno iskustvo, vrlo je verovatno da će Rusija čak pokušati da se pretvara da je mirotvorac u Siriji.
(euronevs.internacional)
BONUS VIDEO:
TRAGIČNA SITUACIJA U SIRIJI: Nastavlja se potraga za preživelima u Latakiji
VELIKA POBEDA RUSA U ČASOVOM JARU: "Izbačeni su, u toku čišćenje stambenih zgrada"
ORUŽANE snage Ruske Federacije izbacile su ukrajinske trupe sa teritorije fabrike vatrostalnih materijala u Časovom Jaru, a neprijatelj je potisnut u privatni sektor. U toku je čišćenje stambenih zgrada u gradu, izjavio je savetnik predsednika DNR-a Igor Kimakovski.
14. 01. 2025. u 10:56
HRVATSKI STRUČNjAK: Poštovanje do neba "Er Srbiji", a vama nesposobnim ološima u Hrvatskoj - sram vas bilo
HRVATSKA ima bitno više avio-putnika nego Srbija. Međutim, Er Srbija je potpuno dominantna u regionu, piše hrvatski vazduhoplovni analitičar i stručnjak Alen Šćurić sa regionalnog portala "Zamaaero", čiji tekst prenosimo u celosti.
14. 01. 2025. u 11:38
OD KOLEGA IZ "POTERE", SAMO MEMED: Zašto "tragači" nisu bili na sahrani?
MILORAD Milinković preminuo je u 60. godini na Božić, u crkvi u Jabukovcu gde je pratio liturgiju.
13. 01. 2025. u 20:59
Komentari (0)