EVROPA STARI, MIGRANTI POPRAVLJAJU STATISTIKU: U Bugarskoj i Francuskoj natalitet najveći
Evropa stari. Broj novorođene dece opada, a demografski, Stari kontinent situaciju popravlja "uvozom" migranta. To može da se zaključi iz istraživanja francuskog Nacionalnog instituta za demografska istraživanja (INED).
Foto Shutterstock
Iako je broj novorođenčadi u 2023. u ovoj zemlji smanjen za čak 7 odsto, Francuska je ostala među retkim sa pozitivnom demografskom dinamikom. Broj beba po majci se takođe smanjio, na 1,7, ali i to je bilo dovoljno da Francuska zauzme drugo mesto u EU po natalitetu, iza prvoplasirane Bugarske.
Statističko istraživanje je pokazalo da broj žena koje imaju samo jedno dete raste, dok broj onih s troje dece opada.
Sa 68,4 miliona stanovnika, Francuska je po brojnosti druga u EU, iza Nemačke.
U prošloj godini, u Francuskoj je rođeno 678.000 beba, dok je istovremeno umrlo 631.000 ljudi. Zemlja je, tako, "u plusu" za 47.000 osoba. Iako je to istorijski nizak saldo, bilo je dovoljno da bude među najboljima u EU, sa Irskom i Švedskom.
Pozitivnoj demografskoj slici pre svega doprinose migranti, kao i u drugim evropskim zemaljama. Ukupan broj stanovnika u prošloj godini u Francuskoj je porastao za 230.000. Manje od 2 bebe na 10 rodile su imigrantkinje. Napominje se i da INED nema zvanične statističke podatke o ilegalnoj imigraciji. Pretpostavlja se da u Francuskoj ilegalno živi između 400.000 i 800.000 ljudi.
Francuzi su se u prošloj godini venčavali više nego obično. Najviše još od 2012. godine. Sklopljeno je 242.000 brakova. Ističe se da se na ovaj način i dalje nadoknađuju "zakašnjenja" zbog pandemije kovida. Postoje i drugi razlozi, kao što su povoljna fiskalna politika, značajna socijalna davanja ili obavezno školovanje već od 3. godine života.
Francuzi se, s druge strane, venčavaju kasnije. Prvi put pred matičara Francuskinje staju sa 34 godine, a muškarci s 36. Ukupni prosek je još viši – kod žena 36, a od muškaraca 39. Ističe se da tendencija ipak ne ide u prilog brakovima i da će među onima koji su rođeni osamdesetih godina prošlog veka samo polovina biti venčana.
U Francuskoj se, takođe, zajedno sa Švedskom, najviše pribegava abortusu. Prošle godine izvršeno je 242.000 prekida trudnoće. Na tri rođene bebe u proseku dođe jedan abortus. To je 15 na hiljadu žena u godinama za rađanje. U Poljskoj je broj najmanji, i iznosti svega 0,1 u istim proporcijama.
Žene u Francuskoj mogu da se nadaju u dugovečnost. Na drugom mestu su evropskih zemalja sa 85,7 godina, odmah iza Švajcarske (86). Muškarci mnogo lošije stoje s prosekom od 80 godina. Jedan od razloga za to je i smrtnost mladih između 20 i 30 godina u saobraćajnim nesrećama, kao i zbog kasnijih kancerogenih oboljenja usled prekomernog konzumiranja alkohola. Za razliku od ostakta Evrope gde predominiraju kardivaskularne bolesti, rak je prvi uzrok smrti u Francuskoj.
Uskoro opširnije
Preporučujemo
"NE MOŽE BITI NIKAKVE SUMNjE" Ruski general najavio mračan scenario za VSU
30. 06. 2026. u 22:14
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče, tokom prikaza novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu u Batajnici, da će Srbija nabaviti kineski protivvazduhoplovni sistem dugog dometa HQ-9, koji zapadni vojni analitičari ocenjuju kao pandan ruskom S-300, dok pojedine analize njegove sposobnosti porede i sa sistemom S-400.
29. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
JEZIV SNIMAK IZ HRVATSKE, DEVOJKE VIKALE: "Ne u autobus, ne!"
DRUŠTVENIM mrežama kruži snimak koji prikazuje zabrinjavajuću vožnju vozača kamiona.
30. 06. 2026. u 11:05
Komentari (0)