OVO JE NAJDUŽA ŠETNJA SVEMIROM U ISTORIJI: Kineski astronauti ostvarili novi svetski rekord (FOTO/VIDEO)
KINESKA Agencija za svemirski program sa ljudskom posadom (CMS) saopštila je da su dva kineska astronauta ove nedelje provela više od devet sati tokom šetnje u svemiru, što je novi svetski rekord.
foto: Tviter
Prema CMS, šetnja svemirom koju su u utorak izveli Cai Šuže i Song Lingdong izvan svemirske stanice Tiangong koja se nalazi u orbiti Zemlje, bila je najmanje četiri minuta duža od poslednjeg rekorda koji su postavili astronauti NASA-e Džejms Vos i Suzan Helms 2001. godine, preneo je danas Rojters.
Kineska svemirska agencija je navela da su dvojica astronauta kineske misije Šendžou-19 u skafanderima obavili niz zadataka van stanice, uključujući postavljanje zaštitnih uređaja protiv svemirskog otpada.
- Uspešno su obavili sve planirane zadatke - rekao je zaposleni u kineskom Centru za istraživanje i obuku astronauta Vu Hao za kinesku državnu televiziju. Bivši Sovjetski Savez je 1965. postao prva nacija čiji su astronauti izašli u svemirsku šetnju, od kada su Sjedinjene Američke Države i
Rusija sprovele stotine takvih misija. Prvi kineski astronaut je u svemirsku šetnju izašao 2008. godine. Kineska svemirska agencija s ljudskom posadom (CMSA) je kineska vladina agencija odgovorna za administraciju Kineskog svemirskog programa s ljudskom posadom, i kineskog programa letova u svemir.
(Tanjug)
Preporučujemo
HUTI NAPALI TEL AVIV RAKETAMA: Probili gvozednu kupolu, povređeno desetine ljudi (VIDEO)
21. 12. 2024. u 08:07
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
HOROR U HRVATSKOJ: Svi se hvatali za glavu, Amerikanac jedva ostao živ (FOTO/VIDEO)
STRAŠNE scene viđene su u komšiluku na košarkaškoj utakmici.
13. 03. 2026. u 19:25 >> 19:26
U TELU UKRAJINSKOG VOJNIKA NAĐENA GRANATA? Leš vraćen iz Rusije, hitno evakuisana mrtvačnica (FOTO)
TOKOM obdukcije stradalog ukrajinskog vojnika, čije je telo vraćeno iz Rusije u sklopu razmene, forenzičari su navodno otkrili neeksplodiranu granatu. Zbog opasnosti, osoblje mrtvačnice je evakuisano, a kontradiverzione ekipe i stručnjaci za razminiranje uklonili su i uništili eksploziv.
14. 03. 2026. u 07:49
Komentari (0)