KIJEVSKI EKSPERTI TVRDE: Raketa srednjeg dometa “Orešnik,” kojom su ruske snage pogodile “Južmaš,” proizvedena pre sedam godina (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

24. 12. 2024. u 19:11

RUSKA balistička raketa srednjeg dometa “Orešnik”, kojom su oružane snage Rusije pogodile fabriku “Južmaš” u Dnjepropetrovsku, nije najnoviji model, piše ukrajinski portal Defense Express. Prema navodima, rezultati ispitivanja ostataka rakete ukazuju na to.

КИЈЕВСКИ ЕКСПЕРТИ ТВРДЕ: Ракета средњег домета “Орешник,” којом су руске снаге погодиле “Јужмаш,” произведена пре седам година (ВИДЕО)

foto: Tviter

Jedan od delova pronađenih među ostacima rakete Orešnik imao je serijski broj i oznake sa datumom proizvodnje: 12. april 2017. Činjenica da se u ovoj raketi nalazila komponenta stara 7 godina ukazuje na to da je raketa Orešnik verovatno bila sastavljena oko 2017-2018. godine.

Od tada je, prema rečima ukrajinskih vojnih analitičara iz publikacije Defense Express, raketa verovatno bila uskladištena, a njihovi navodi su potkrepljeni foto-dokazima delova rakete.

-Činjenica da se u ovoj raketi koristi deo star više od sedam godina direktno ukazuje na to da je konkretni “Orešnik" sastavljen oko 2017-2018. godine i da je od tada bio uskladišten, navodi se u izveštaju.

UKRAJINSKI IZVORI ANALIZIRAJU POREKLO RAKETE

Autor članka podseća da je upravo 2017. godine Rusija planirala pokretanje serijske proizvodnje rakete RS-26 „Rubež“, za koju zapad i Kijev smatraju da je pravo ime „Orešnika“.

Ova otkrića takođe ukazuju na to da je razvoj rakete Orešnik započeo mnogo ranije, jer je 2017. samo godina proizvodnje određenog dela. Čini se da su nacrti projekta ove rakete postojali još početkom 2010-ih, ako ne i ranije.

Posebnu pažnju zaslužuje serijski broj dela, EFIT 302811.002. Oznaka EFIT povezana je sa ruskom kompanijom za razvoj raketa NPTsAP (Pun naziv: Naučno-proizvodni centar za automatiku i izradu instrumenata, nazvan po akademiku N. A. Pilužinu), koja je deo državne agencije Roskosmos, odgovorne za ruski svemirski program.

NPTsAP je radila na sistemima za kontrolu lansiranja raketa Zenit, Proton-M, kao i za pogonske module Fregat. Na primer, integrisani sistem za raketu Zenit ima oznaku EFIT 377513.008, dok je za modul Fregat označen kao EFIT.378111.003.

Takođe je poznato da je NPTsAP razvila sistem za kontrolu interkontinentalne balističke rakete Topolj-M.

Pomenut je i sistem kontrole pogonskog modula sa oznakom EFIT.373868.064, namenjen ruskom Ministarstvu odbrane, što se pominje u odluci Arbitražnog suda u Moskvi br. A41-96126/22 od 21. jula 2023. Oprema je trebalo da bude ugrađena u gornji deo krstareće svemirske rakete, deo proizvoda sa oznakom 14P422 (ime nije moglo biti potvrđeno).

Ovi dokazi ukazuju na mogućnost da je NPTsAP učestvovao u proizvodnji rakete Orešnik: bilo kroz obezbeđivanje kontrolne opreme, proizvodnju cele rakete, višestruke MIRV glave ili završne faze rakete.

Ove sličnosti su potpuno očekivane, jer su stručnjaci ranije pretpostavili da je u stvaranju rakete Orešnik Rusija jednostavno sastavila nekoliko unapred proizvedenih komponenti. Rezultat je, suštinski, rekonstrukcija interkontinentalne rakete Jars, koja je modernizovana verzija sovjetske rakete Topolj.

Na osnovu rezultata istraživanja, na koje se poziva Defense Express, zaključeno je da je Moskva prekršila sporazum sa SAD o eliminaciji raketa srednjeg i kratkog dometa.

Naglašeno je i da svi rezultati istraživanja još nisu objavljeni, te se očekuje da bi dodatni podaci mogli biti još zanimljiviji.

Politički kontekst i reakcija Kijeva

Treba napomenuti da zajedno Kijev i zapad poslednjih dana pokušavaju na sve načine da ublaže utisak koji je ostavio napad „Orešnikom“ na „Južmaš,“ strahujući da bi evropske prestonice mogle razmotriti povlačenje ili smanjenje podrške Ukrajini.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

USKORO PADA KLJUČNI GRAD, RUSI NADIRU SA SEVERA, ISTOKA I JUGA: Detaljna analiza ukrajinskih stručnjaka o stanju na frontu