DRAMATIČNO SKRAĆENA OBUKA PILOTA F-16: Da li ukrajinski lete na slepo? (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

03. 01. 2025. u 19:31

ZAMENIK ukrajinskog ministra odbrane Sergej Melnik potvrdio je da je period obuke za pilote koji lete na lovcima F-16 američke proizvodnje skraćen za tri meseca.

ДРАМАТИЧНО СКРАЋЕНА ОБУКА ПИЛОТА Ф-16: Да ли украјински лете на слепо? (ВИДЕО)

Foto Tanjug/AP/Efrem Lukatsky

Ovaj potez dolazi kao deo „optimizacije“ procesa obuke, ali ostaje pitanje: da li ova žurba ugrožava spremnost Ukrajine?

Melnik je naveo da je proces sertifikacije pojedinačnih pilota pojednostavljen, što omogućava bržu obuku. Ali ovaj brz tempo izaziva zabrinutost — posebno pošto ukrajinski piloti nastavljaju da se bore sa jezičkim barijerama koje ometaju njihovo savladavanje složenih sistema borbenog aviona četvrte generacije.

Dok je dolazak druge serije F-16 iz Danske pozdravljen kao prekretnica, izazovi pilotiranja ovim sofisticiranim avionima u borbenom okruženju ne mogu se potceniti.

S obzirom da zemlje NATO-a imaju više od 500 F-16, sposobnost Ukrajine da efikasno integriše ove mlaznjake ostaje pod znakom pitanja, posebno sa izveštajima da je samo nekoliko pilota dovoljno tečno govorilo engleski da bi ispunili NATO standarde tokom dolaska prve serije.

Foto Printsrin Jutube/Gung Ho Vids

Smanjenje perioda obuke ukrajinskih pilota na američkim borbenim avionima F-16 je strateška odluka koja nosi značajne rizike i potencijalne negativne posledice po borbene sposobnosti Ukrajine u vazdušnom ratu.

Iako ubrzana obuka može izgledati kao brzo rešenje, postavlja brojna pitanja o tome da li će piloti biti spremni da se nose sa složenošću ovih višenamenskih mlaznjaka.

Ovo smanjenje vremena obuke ne samo da dovodi u pitanje spremnost ukrajinskih pilota, već i dovodi u pitanje sposobnost Ukrajine da u potpunosti iskoristi potencijal F-16 u operativnim uslovima sa kojima će se susresti na bojnom polju.

F-16 je izuzetno složen i svestran avion koji zahteva ne samo fizičko znanje u letenju već i duboko razumevanje njegovog naoružanja, senzora i operativnih sistema. To je jedan od najnaprednijih borbenih aviona na svetu, dizajniran za obavljanje širokog spektra misija — od borbe vazduh-vazduh do udara na ciljeve na zemlji i operacija elektronskog ratovanja.

Da bi u potpunosti iskoristili mogućnosti F-16, piloti moraju biti blisko upoznati sa naprednim sistemima naoružanja, navigacijom i komunikacijskom tehnologijom u avionu i moraju biti u stanju da donose brze i precizne odluke u dinamičnom borbenom okruženju.

Skraćeno vreme obuke izaziva zabrinutost oko toga da li će ukrajinski piloti moći da savladaju ove višestrane uslove koji se brzo menjaju.

Iako optimizacija procesa obuke može biti odgovor na potrebu za brzom integracijom F-16 u ukrajinsku vojsku, ona nosi rizike koji bi mogli da utiču i na efikasnost pilota i na stratešku vrednost ovih aviona u sukobu.

Piloti koji ne dobiju dovoljno vremena da temeljno razumeju sve aspekte mlaznjaka mogu se naći u teškim položajima kada se suoče sa neočekivanim scenarijima borbe.

Piloti moraju ne samo da izvode osnovne manevre, već i da rukuju složenom taktikom i brzo reaguju na promenljivo operativno okruženje, koristeći senzore, oružje i komunikacione sisteme u kontekstu nestabilnih borbenih uslova.

Istorijski primeri pokazuju da drastično smanjenje vremena obuke može dovesti do ozbiljnih problema, posebno kada se radi o složenim avionima i tehnologiji.

Verovatnoća grešaka, uzrokovanih nedovoljnim znanjem ili poznavanjem aviona, je velika, a ove greške mogu imati strašne posledice na bojnom polju.

Nemogućnost da se iskoriste sve mogućnosti F-16 ili da se izbegnu neprijateljski napadi zbog neadekvatnih reakcija pilota može dovesti do nepotrebnih žrtava i gubitka strateških sredstava.

Elektronsko ratovanje je još jedna oblast u kojoj piloti F-16 moraju biti izuzetno dobro obučeni. Mlaznjak je opremljen naprednim senzorima i sistemima protivmera koji su veoma efikasni protiv neprijateljskih radara i drugih tehnologija.

Međutim, da bi efikasno koristio ove sisteme, pilot mora imati dubinsko znanje i veštinu. Ako pilot nije dobro obučen za upravljanje ovim senzorima ili analizu podataka koje oni daju, biće ranjivi na neprijateljske napade, čineći F-16 manje efikasnim u okruženju elektronskog ratovanja.

Jedan od glavnih izazova u vezi sa skraćenim periodom obuke je jezička barijera. Mnogi ukrajinski piloti koji se obučavaju za upravljanje F-16 ne poseduju dovoljno znanje engleskog, koji je primarni jezik za komunikaciju unutar NATO-a i za korišćenje savremenih vojnih tehnologija.

Ovo stvara dodatne poteškoće u razumevanju tehničkih priručnika i uputstava, kao i efikasnoj komunikaciji sa NATO saveznicima. U ratnom scenariju, gde je svaka sekunda važna, svako kašnjenje ili nesporazum može se pokazati kao fatalna greška.

(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SVET U ŠOKU: Janis Tima se nije ubio?! Žena, čuvena pevačica, naručila ubistvo košarkaša?