LIHAČOV PORUČIO: Tužićemo Simens jer je odbio da isporuči opremu za NE Akuju
NEMAČKA kompanija Simens će se suočiti sa tužbom zbog odbijanja da isporuči plaćenu opremu bloku broj 1 nuklearne elektrane Akuju, izjavio je generalni direktor ruske državne korporacije Rosatom Aleksej Lihačov.

Foto Arhiva
-Očigledno će biti sudskih procesa. Plaćena oprema nije isporučena, što nam je donelo dodatne rashode, kako za konkretnu kupovinu opreme tako i za prilagođavanje vremena ugradnje ove opreme, naglasio je Lihačov.
On je u intervjuu za TV kanal Rusija 24, naveo da je došlo do "demonstrativnog odbijanja Simensa da isporuči Turskoj opremu koja je, inače, već proizvedena i plaćena za projekat".
U oktobru 2024, zamenik premijera Rusije Aleksandar Novak je saopštio da je nemački Siemens prekršio obaveze da isporuči opremu za energetski blok broj 1 NE Akuju u Turskoj.
On je dodao da pregovori sa kompanijom nisu dali rezultate, pa je kupljena alternativa od "prijateljske zemlje".
Izgradnja prve turske nuklearne elektrane Akuju postala je najveći zajednički rusko-turski projekat.
Planirano je da nakon puštanja u rad sva četiri bloka sa naprednim ruskim reaktorima VVER-1200 snage 1200 MV, svaka stanica proizvodi oko 35 milijardi kVh godišnje i pokriva do 10 odsto potreba Turske za električnom energijom.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
Preporučujemo

TRAMP OTKRIO KOLIKO LjUDI NEDELjNO GINE U UKRAJINI: "Putin ubija mnogo ukrajinskih vojnika"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da je nezadovoljan ponašanjem ruskog predsednika Vladimira Putina i naveo da razmatra nove sankcije protiv Rusije.
08. 07. 2025. u 20:36

SKANDAL! PLENKOVIĆ O USTAŠKOM KONCERTU TOMPSONA: "Ponosni smo, jedino on može da okupi pola miliona"
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković održao je konferenciju za medije nakon sednice Predsedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ). Glavna tema bila je koncert Marka Perkovića Tompsona na Hipodromu i ustaška ikonografija koja se tamo mogla videti, ali i čuti.
07. 07. 2025. u 18:33

SLAVIMO PETROVDAN: Šta se danas ne radi i šta treba umesiti
SRPSKA pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Petrovdan, praznik koji je posvećen svetim apostolima Petru i Pavlu.
12. 07. 2025. u 07:34
Komentari (0)