OPERACIJA “PERSEJ”: Da li se Francuska i Britanije pripremaju za moguće slanje specijalaca u pomoć Kijevu? (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

16. 01. 2025. u 18:11

KAKO bi se suprotstavila mogućoj ruskoj ofanzivi iz Belorusije na Ukrajinu, Francuska je sprovela intenzivnu obuku specijalnih snaga kroz vežbu pod nazivom “Persej”.

ОПЕРАЦИЈА “ПЕРСЕЈ”: Да ли се Француска и Британије припремају за могуће слање специјалаца у помоћ Кијеву? (ВИДЕО)

Foto AP

Prema informacijama objavljenim u francuskom izdanju Intelligence Online, ove vežbe su sprovedene krajem 2024. godine u strogo poverljivim uslovima.

FRANCUSKA PRIPREMA ZA INTERVENCIJU

Tokom višenedeljnih vežbi, francuske specijalne snage simulirale su mogući scenario raspoređivanja trupa u Ukrajini “u slučaju beloruske ofanzive”.

Manervi su održani na lokacijama koje veoma liče na teren oko toka reke Dnjepar, severno od Kijeva. Operacija je uključila više od 3.000 pripadnika specijalnih snaga, uključujući elitni 13. padobranski puk (13e RDP) i Komandu za specijalne akcije kopnenih snaga (CAST).

Strategije korišćene u vežbi bile su inspirisane taktikama koje je ukrajinska vojska uspešno primenila tokom ruske invazije u februaru 2022. godine.

Ministarstvo odbrane je prema drugim francuskim medijima demantovalo da vežbe imaju bilo kakve veze sa Ukrajinom.

TEHNIČKA PODRŠKA I FOKUS NA MODERNU TEHNOLOGIJU

Vežbe su se posebno fokusirale na korišćenje dronova, elektronskog ratovanja i izviđanja, uz naglasak na kompatibilnost jedinica u intenzivnim borbenim situacijama. Francuske specijalne snage koristile su naprednu opremu, uključujući kineske dronove Mavic 3T sa termalnim kamerama i sistemima za radio-ometanje, tvrde izvori.

Pored borbenih jedinica, vežbama su prisustvovali i timovi za prikupljanje obaveštajnih podataka. Centar za međuagencijske operacije prikupljao je i analizirao satelitske snimke, dok je 6. tehnička obaveštajna kompanija vršila radio-ometanje i nadgledala ruske komunikacione mreže poput Akvedukt i Azart. Specijalisti iz 712. kompanije za sajber operacije nadzirali su društvene mreže poput Telegrama radi prikupljanja informacija o kretanju neprijateljskih trupa.

NEDOSTATAK U TEHNOLOGIJI DRONOVA

Iako su korišćeni napredni sistemi, primećen je nedostatak upotrebe FPV (First Person View) borbenih dronova, što je ocenjen kao značajan nedostatak. Kritičari ukazuju na spor napredak francuskih proizvođača dronova i nedostatak adekvatnih operativnih zahteva od strane francuskog Direktorata za naoružanje (DGA).

Međutim, navodno se situacija menja. Već u januaru ove godine, 3. puk borbenih helikoptera započeo je vežbe sa intenzivnim korišćenjem borbenih dronova za podršku raspoređivanju trupa.

 

TRI SCENARIJA ZA RASPOREĐIVANjE BRITANSKIH TRUPA U UKRAJINI

Britanski list Telegraf (The Telegraph) objavio je analizu potencijalnih scenarija za učešće britanskih trupa u Ukrajini, iznoseći tri različita pristupa koja bi mogla biti razmatrana u kontekstu tekućeg sukoba između Ukrajine i Rusije. Ovi scenariji predstavljaju napore da se podrži Ukrajina u njenoj borbi za nezavisnost i teritorijalni integritet.

PRVI SCENARIO: BAFER ZONA SA NADZOROM

Prvi predlog podrazumeva uspostavljanje britanskih tačaka za nadzor i patroliranje duž linije razdvajanja između ukrajinskih i ruskih snaga. U okviru ovog plana, britanski i potencijalno drugi zapadni lovci i borbeni helikopteri patrolirali bi zračnim prostorom iznad zone kako bi osigurali njen mir.

Snage za brzo reagovanje bile bi raspoređene u pozadini, spremne da odgovore na svaki pokušaj kršenja primirja. Takođe, borbena tehnika, uključujući tenkove i borbena vozila pešadije, bila bi u pripravnosti za odbijanje mogućih ofanziva.

 

DRUGI SCENARIO: ODBRAMBENA LINIJA OKO KIJEVA

Iako se smatra malo verovatnim, drugi scenario predlaže formiranje zapadne odbrambene linije oko Kijeva. Cilj ovog plana bio bi omogućiti ukrajinskim oružanim snagama da svoje resurse fokusiraju na druge pravce, posebno na istoku i jugu zemlje gde su sukobi najintenzivniji.

Međutim, sprovođenje ovog scenarija nosilo bi značajne političke i vojne rizike, uključujući mogućnost direktnog sukoba sa ruskim snagama, što bi moglo eskalirati konflikt na međunarodni nivo.

Foto: Jutjub/MilitaryCorner/BackStageProd

TREĆI SCENARIO: OBUKA UKRAJINSKIH VOJNIKA

Treći scenario, koji se smatra najrealističnijim i najsigurnijim, podrazumeva raspoređivanje britanskih instruktora za obuku ukrajinskih vojnika u zapadnim regionima zemlje, daleko od linije fronta, jer se navodno to još uvek ne radi.

Ovoga puta pod zaštitom poljskih sistema protivvazdušne odbrane, britanski vojnici mogli bi obučavati novopridošle vojnike i sprovoditi kurseve obuke za već aktivne pripadnike ukrajinske vojske, značajno povećavajući njihovu borbenu spremnost.

IZAZOVI I REAKCIJE

Svi predloženi scenariji suočavaju se sa ozbiljnim izazovima, uključujući moguće reakcije Rusije, koja je više puta upozorila na posledice zapadnog mešanja u sukob.

Takođe, politička volja u Velikoj Britaniji, Francuskoj i među njihovim NATO saveznicima, kao i pitanja logistike i bezbednosti, igraju ključnu ulogu u odlučivanju o ovim planovima.

Sa druge strane, Francuska se kroz vežbu “Persej” jasno pripremala za moguće raspoređivanje specijalnih snaga u Ukrajini u cilju suprotstavljanja ruskim ili beloruskim snagama. Iako se suočava sa tehnološkim izazovima, ova operacija pokazuje namere Pariza da se umeša u ukrajinski sukob.

Ovi scenariji predstavljaju različite pristupe podršci Ukrajini, ali svaki nosi neverovatan rizik ne samo za zaraćene strane već i čovečanstvo i zahteva ekstremno pažljivu procenu pre donošenja odluke.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OBIČAJI KOJE TREBA DA ISPOŠTUJETE NA KRSTOVDAN: Pogledajte zašto je važno da se tokom ovog praznika radujete