DEVETA ZEMLJA SA TAKVIM STATUSOM: Nigerija postala država-partner BRIKS-a
NIGERIJA je postala deveta zemlja sa statusom partnera u BRIKS-u, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Brazila.

Foto: Tanjug/AP
"U okviru predsedavanja BRIKS-om vlada Brazila saopštava da je Nigerija i zvanično postala država-partner. Brazilska vlada pozdravlja odluku vlade Nigerije", navodi se u saopštenju.
Pored Nigerije ovaj status imaju i Belorusija, Bolivija, Kuba, Kazahstan, Malezija, Tajland, Uganda i Uzbekistan.
BRIKS su 2006. godine osnovali Brazil, Indija, Kina i Rusija, a 2011. im se pridružila i Južnoafrička Republika. Od 1. januara prošle godine, punopravni članovi grupe postali su Egipat, Etiopija, Iran i UAE.
Brazil je 1. januara preuzeo predsedavanje asocijacijom. Pre toga predsedavajuća je bila Rusija a centralni događaj bio je samit BRIKS-a u Kazanju oktobra prošle godine. Na samitu BRIKS-a u sredu je usvojena zajednička Kazanjska deklaracija.
(Sputnjik)
Preporučujemo



ČETIRI ZEMLjE EU ODBILE TRAMPOV PLAN: Neće da kupuju američko oružje za Ukrajinu!
ČETIRI evropske zemlje odbile su da učestvuju u projektu predsednika SAD Donalda Trampa o kupovini američkog oružja za Ukrajinu.
16. 07. 2025. u 14:12

BEBA IZ SRBIJE SE UGUŠILA NAOČIGLED RODITELjA: Nezapamćena tragedija na Halkidikiju
BEBA iz Srbije, stara svega 13 meseci, iznenada je izgubila život u jednom ugostiteljskom objektu na Halkidikiju. Kako navode grčki mediji, ova nezapamćena tragedija odigrala se pred očima detetovih roditelja.
16. 07. 2025. u 14:33

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)