GRADI SE PRVA NUKLEARNA ELEKTRANA BIL GEJTSA: Energiju će proizvoditi za podaktovne centre
Sredinom meseca, TerraPover, kompanija čiji je glavni finansijer Bil Gejts, dobila je dozvole od države Vajoming, neophodne za početak izgradnje nuklearne elektrane Kemerer 1 za proizvodnju i skladištenje energije Nova generacija nuklearne fisione elektrane, manjeg i modularnog dizajna poznata kao Natrium, prva te vrste u svetu.

Foto: Profimedia
Zvanično dobijanje dozvole je ključni momenat, nakon čega TerraPover planira da počne sa ispunjavanjem svog ambicioznog plana izgradnje – elektrana, sistem za skladištenje energije i sopstveni centar za obuku počeće ove godine, nakon što je prošle godine počeo da se gradi testni objekat.
Dobijanje dozvole za izgradnju nuklearnog reaktora očekuje se do kraja 2026. godine, a do tada će biti izgrađena sva neophodna prateća infrastruktura.
Prodaja po dogovoru
Nekoliko dana nakon što su dobili dozvolu za početak izgradnje, TerraPover je takođe objavio da su potpisali strateški ugovor sa Sabei Data Centers, kompanijom specijalizovanom za izgradnju i upravljanje data centrima. Oni će ubuduće kupovati energiju proizvedenu u novim nuklearnim elektranama, ne samo u slučaju prve elektrane u Vajomingu, već i od dve koje su još u planu – jedna bi trebalo da se nalazi negde u Stenovitim planinama, a drugi u Teksasu.

Foto: Profimedia/Ilustracija
Bil Gejts u nedavnom obilasku lokacije u Vajomingu, gde će biti izgrađena prva nuklearna elektrana Natrium na mestu napuštene TerraPover termoelektrane na ugalj
Velika količina stabilne i predvidljive struje ključna je za razvoj novih data centara koji su sve više „gladni” energije zbog primene veštačke inteligencije. Čista i inovativna tehnologija proizvodnje električne energije će tako biti u središtu razvoja SDC-ovih data centara u budućnosti, osiguravajući stabilno snabdevanje energijom za njihove rastuće potrebe u narednim godinama.
Inovativna tehnologija
Tehnologija natrijuma je revolucionarna po tome što pojednostavljuje tradicionalno složen dizajn nuklearnih reaktora i čini ih modularnim, smanjujući troškove njihove proizvodnje, a istovremeno povećavajući njihovu pouzdanost i sigurnost u radu.
Pored reaktora hlađenog natrijumom od 345 megavata, projekat uključuje i sistem za skladištenje toplotne energije koji koristi fuziju neorganske soli.
Tehnologija skladištenja viška proizvedene energije sposobna je, prema potrebama elektromreže, da privremeno poveća snagu elektrane na 500 MV, za najviše pet i po sati, što je dovoljno za napajanje oko 400.000 domaćinstava. , ali je i jedinstven na tržištu.
(Bug.hr)
BONUS VIDEO - RUSKI KASKADER PRKOSI SMRTI: Pogledajte zavisnika o adrenalinu

NIJE NI KUPILA KARTU, NA PLAŽI JOJ PONUDILI BESPLATNU VOŽNjU: Novi detalji tragične smrti Novosađanke u Budvi
TINEJDžERKA je, kako kaže njen blizak prijatelj, bila devojka puna života, imala je mnogo planova za budućnost, a tek je imala 19 godina, i ceo život je bio pred njom, a sada je čitava njena porodica zavijena u crno.
30. 05. 2025. u 14:42

UKRAJINA IZVELA JEDAN OD NAJVEĆIH NAPADA NA RUSIJU: Aerodromi u Moskvi zatvoreni, uništena važna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je tokom noći izvela jedan od najvećih napada dronovima od početka rata, gađajući više ciljeva na teritoriji Rusije. Zbog napada su moskovski aerodromi bili primorani da privremeno obustave rad, što je izazvalo haos u vazdušnom saobraćaju.
28. 05. 2025. u 09:45

"PRENEO SAM NA NjU POGUBAN VIRUS, UČINIO JE NESREĆNOM: Zahar o razvodu i današnjim odnosima sa Gocom: "Kalašture mi čuvale decu"
KOMPOZITOR Milutin Popović Zahar iza sebe ima brojne hitove, ali i priče koje je sada rešio da ispriča javno. Zahar je oduvek težio i sanjao da postane nešto što njegovi roditelji kao prosvetni radnici nisu bili. Doživeo je veliku slavu, a u iskrenoj ispovesti ispričao je kroz šta je sve prolazio, ali i sa kakvim se ljudima susretao kroz posao koji mu je mnogo i doneo i odneo.
01. 06. 2025. u 17:39
Komentari (0)