"DA BI SE „VRATILO POVERENJE“ POTREBNA JE KOMPENZACIJA" Mediji: Sirijske vlasti uputile zahtev Moskvi

29. 01. 2025. u 19:26

NAVODI se da je zahtev upućen kada su diplomate iz Moskve posetile Damask kako bi se sastale sa novom vladom.

ДА БИ СЕ „ВРАТИЛО ПОВЕРЕЊЕ“ ПОТРЕБНА ЈЕ КОМПЕНЗАЦИЈА Медији: Сиријске власти упутиле захтев Москви

Foto: Profimedia

Novo rukovodstvo Sirije traži kompenzaciju od Rusije da bi „vratilo poverenje“ između dve nacije, izvestila je državna novinska agencija Sana. Ovi komentari su navodno dati ruskim diplomatama u sredu, tokom njihovog prvog putovanja u Damask od pada vlade Bašara Asada u decembru, nakon pobune.

Rusija je podržala Asada u ratu koji je zahvatio Siriju 2011.


Sada predvođena islamističkim pokretom Haiat Tahrir-al-Sham (HTS), sirijska vlada je rekla da Moskva treba da uzme u obzir "prošle greške" i poštuje volju sirijskog naroda, navodi se u saopštenju.

Ruska delegacija je „potvrdila svoju podršku pozitivnim promenama“ u Siriji i istakla ulogu Moskve u „ponovnoj izgradnji poverenja sa sirijskim narodom kroz konkretne mere kao što su kompenzacija, rekonstrukcija i restauracija“.

Damask je takođe navodno zahtevao izručenje bivšeg predsednika Bašara Asada, koji je pobegao iz Sirije posle pada njegove vlade krajem 2024. godine i dobio je azil u Rusiji.

Posle sastanka, zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Mihail Bogdanov, koji je predvodio delegaciju, rekao je da Moskva i Damask nameravaju da održe svoj istorijski stabilan i obostrano koristan odnos.

Razgovori su se odnosili na nastavak vojnog prisustva Rusije u Siriji u bazama Hmeimim i Tartus, iako nisu postignuti nikakvi konkretni sporazumi, kaže Bogdanov. Moskva upravlja vazdušnom bazom Kmeimim i centrom za logističku podršku u Tartusu, koji se nalaze na obali Sredozemnog mora.

Rusija i Sirija su se 2017. dogovorile da tamo stacioniraju moskovske trupe na 49 godina. Status ruskih objekata se, prema rečima diplomate, nije promenio.

Bogdanov je takođe rekao da je Moskva spremna da pomogne u stabilizaciji Sirije i rešavanju ekonomskih i socijalnih pitanja, dodajući da je Damask pokazao „razumevanje i pažnju“ prema stavu Rusije.

Obraćajući se novinarima u sredu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov odbio je da komentariše prijavljene zahteve, navodeći:

- Ostavljam to bez ikakvih komentara - rekao je Peskov.

Međutim, on je istakao važnost održavanja „stalnog dijaloga sa sirijskim vlastima o onome što radimo i što ćemo nastaviti da radimo“. Ranije ovog meseca, de fakto lider Sirije Ahmed Al-Shara, takođe poznat kao Abu Mohamad al-Jolani, rekao je da Damask ima „strateške interese“ u održavanju dobrih odnosa sa „drugom najmoćnijom zemljom na svetu“, misleći na Rusiju.
(RT)

BONUS VIDEO:

Ruska vojska u akciji u Siriji: Pomažu nakon zemljotresa

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio

TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio

PREMIJER Mađarske Viktor Orban objavio je na društvenoj mreži Iks pismo koje je dobio od Donalda Trampa, u kojem predsednik Sjedinjenih Američkih Država ističe da su odnosi SAD i Mađarske jači nego ikada i da se zasnivaju na zajedničkim vrednostima.

09. 01. 2026. u 10:22

VODITELJKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice

VODITELjKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice

BLIZAK prijatelj i saradnik Čedomira Jovanovića, Aleksandar Kos, poslednjih meseci našao se u žiži interesovanja javnosti. O njegovom profesionalnom angažmanu, ali i privatnom životu, u poslednje vreme sve se češće spekuliše, dok je javnosti i dalje malo poznato čime se zapravo bavi i kakav je njegov put bio do pozicije na kojoj se danas nalazi.

09. 01. 2026. u 08:42

Komentari (0)

Stručnost, poverenje i humani pristup pacijentima je stub zdravstva