,,ODGOVARA PLANU ZELENSKOG": Kijev razmatra predaju retkih metala SAD u zamenu za ovu kompenzanciju
UKRAJINSKE vlasti razmatraju mogućnost predaje retkih metala Sjedinjenim Američkim Državama u zamenu za pomoć koju im pružaju, što je u skladu sa „planom pobede“ Vladimira Zelenskog, piše „Fajnenšel tajms“.
Foto: Printskrin Youtube
List podseća na izjavu američkog predsednika Donalda Trampa koji je rekao da su SAD zainteresovane za dobijanje retkih zemnih metala u zamenu za američku pomoć Ukrajini.
- Trampova izjava se, izgleda, poklapa sa 'planom pobede' koji mu je predstavljen prošle jeseni. Mi smo spremni da radimo sa Amerikom - rekao je neimenovani izvor, blizak Vladimiru Zelenskom.
On je istakao da je Ukrajina predložila Trampu posebne uslove za saradnju u oblasti ključnih resursa.
Ranije je „Fajnenšel tajms“ pisao da je Zelenski pokušao da zainteresuje Trampa i još u septembru mu predstavio svoj takozvani „plan pobede“ tokom sastanka u Njujorku. Ističe se da je američkog predsednika zainteresovala tačka o pristupu resursima i zameni dela američkih snaga u Evropi ukrajinskim.
Više od 70 odsto rezervi retkih zemnih metala nalazi se u DNR, LNR i Dnjepropetrovskoj oblasti. Ukrajina ne kontroliše ove teritorije, piše agencija UNIAN. Zemlja je imala najveće rezerve litijuma i titanijuma, a za ove prirodne resurse su bile zainteresovane i SAD.
(Sputnjik)
Preporučujemo
BUKTI TRGOVINSKI RAT? Peking uputio žalbu STO pa udario kontra-mere SAD
04. 02. 2025. u 08:36
SASTAJU SE TRAMP I NETANjAHU: Očekuju ih bitni razgovori koji se tiču Bliskog istoka
04. 02. 2025. u 07:45
MINISTARSTVO SPOLjNIH POSLOVA: Iznenađeni smo komentarima Zaharove na račun Srbije i predsednika Vučića
DRŽAVNA sekretarka u Ministarstvu spoljnih poslova (MSP) Republike Srbije Nevena Jovanović oglasila se na društvenoj mreži "X" povodom komentara portparola Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marije Zaharove na račun Srbije i predsednika Republike Aleksandra Vučića, istakavši da oni kao MSP izražavaju iznenađenje povodom istih.
07. 11. 2025. u 14:04
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
Hrvat čistio bunar - zbog onog što je pronašao, momentalno ZVAO POLICIJU
POLICIJSKA uprava Požeško-slavonske županije u Hrvatskoj imala je dvostruku intervenciju u subotu, nakon što su građani u dva navrata pronašli veću količinu eksplozivnih sredstava.
09. 11. 2025. u 13:28
Komentari (0)