PEKING I VAŠINGTON NA PRAGU TRGOVINSKOG RATA: Da li će Tramp, ipak, na kraju postići dogovor sa kineskim liderom

A.Vojinović

05. 02. 2025. u 06:00

TENZIJE između dve najveće planetarne ekonomske sile SAD i Kine na pragu su da se rasplamsaju.

ПЕКИНГ И ВАШИНГТОН НА ПРАГУ ТРГОВИНСКОГ РАТА: Да ли ће Трамп, ипак, на крају постићи договор са кинеским лидером

Foto: EPA

Peking je najavio da će od 10. februara uvesti carine od 10 do 15 odsto na pojedine američke proizvode, kao odgovor na veće takse Vašingtona koje su stupile na snagu juče. Izvršna uredba koju je američki predsednik Donald Tramp parafirao podrazumeva takse od 10 odsto na robu uvezenu iz Kine.

Lider republikanaca je, u međuvremenu, posle razgovora sa meksičkom predsednicom Klaudijom Šejnbaum i odlazećim kanadskim premijerom Džastinom Trudoom odložio primenu tarifa od 25 odsto na robu iz ovih zemanja na 30 dana. Očekuje se da će se Tramp narednih dana čuti i sa kineskim kolegom Si Đinpingom.

Kako je najavljeno iz kineskog ministarstva finansija, Peking će uvesti dodatne carine u iznosu od 15 odsto na ugalj i prirodni gas, dok će na sirovu naftu, poljoprivrednu mehanizaciju, automobile velikog zapreminskog motora i pikap kamione primeniti carinu od 10 procenata. Ministarstvo trgovine Kine i carinska uprava te zemlje su, takođe, objavili da će strogo kontrolisati izvoz volframa, telura, rutenijuma, molibdena i rutenijuma kako bi, napominju, zaštitili interese nacionalne bezbednosti. Volfam se, inače, koristi u indistrijskim i odbrambenim aplikacijama, a telur za pravljenje solarnih ćelija.

- Američka praksa ozbiljno podriva multilateralni trgovinski sistem zasnovan na pravilima i temelje ekonomske i trgovinske saradnje između Kine i SAD. Narušava stabilnost globalnog industrijskog lanca i lanca snabdevanja - napominje se u saopštenju kineskog ministarstva.

Istraga protiv "Gugla"

KINA je, istovremeno, na svoju listu nepouzdanih subjekata dodala imena dve američke kompanije - biotehnološke "Ilumina" i modne PVH Group, u čijem su vlasništvu brendovi "kalvin klajn" i "tomi hilfinger", istakavši da su kršile normalne principe tržišne trgovine. Osim toga, Peking je najavio i da će pokrenuti istragu protiv "Gugla", čiji pretraživač nije dostupan u Kini, zbog sumnje da je prekršio njegov antimonopol.

Najavom o uvođenju kontramera, otvara se pitanje da li će se dve svetske sile suočiti sa novim trgovinskim ratom koji će samo još više produbiti nesuglasice između starih rivala koji se bore za prevlast na ekonomskom nebu. Analitičari, ipak, previđaju da bi Tramp i Si mogli da nađu rešenje i na kraju sklope dogovor. Čak je i šef Bele kuće za Foks njuz poručio da bi carine Kini bile ključne za njegov proces sklapanja trgovinskog sporazuma sa "zmajem sa istoka".

- Imamo jednu veoma veliku moć nad Kinom, a to su carine. I oni ih ne žele i radije ne bih morao da ih koristim, ali to je ogromna moć nad Kinom. Peking mnogo novca dobija od SAD, koji koriste za izgradnju vojske - istakao je nedavno Tramp.

Posle razgovora sa Trampom, kanadski premijer Džastin Trudo pristao je da ojača granicu sa SAD kako bi zaustavio migraciju i protok fentanila, sintetičke droge 50 puta jače od heroina. Ranije se Tramp dogovorio sa meksičkom predsednicom Klaudijom Šejnbaum, koja je, takođe, prihvatila da poveća snage na severnoj granici. Zauzvrat, SAD će ograničiti protok oružja u Meksiko.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Obilaznica 2 je 64. OMV benzinska stanica u Srbiji i prva s novim vizuelnim identitetom