EGZODUS SA SANTORINIJA: Dramatična situacija na grčkom ostrvu usled potresa tla

Ивана Станојевић
Ivana Stanojević

04. 02. 2025. u 17:52

ZBOG dramatične situacije i pretnje novim potresima tla, više od 6.000 ljudi, od ukupno 20.000 stanovnika koliko ih ima tokom cele godine, napustilo je grčko ostrvo Santorini i više nema sumnje da je na delu svojevrsni egzodus. Žitelji odlaze trajektima, brodovima, avionima, zbog čega je broj letova, sa uobičajena dva do tri u ovo doba godine, povećan na čak 15. Ulice izgledaju sablasno, a očevici javljaju da se građani koji se nisu evakuisali, plaše ostanka u svojim domovima, pa mnogi sede u parkiranim automobilima. Svetski mediji pišu da Santorini ovako nešto nije video.

ЕГЗОДУС СА САНТОРИНИЈА: Драматична ситуација на грчком острву услед потреса тла

Foto: AP

Grčku je u protekla tri dana pogodilo čak 550 potresa u regionu između Santorinija, Amorgosa i Josa, od kojih tri jaka od 4,8 stepeni Rihtera. Zbog mogućeg cunamija, vlasti upozoravaju ljude da se sklone što dalje od obale, ali, Santorini je neveliko ostrvo i nema mnogo prostora "u unutrašnjosti". Škole će ostati zatvorene do petka. Premijer Kirijakos Micotakis, pozvao je stanovnike "da ostanu mirni, dok se vlasti suočavaju sa veoma intenzivnim geološkim fenomenom".

- Radim na ostrvu, već godinama sam stanovnik. Ali danas niko nije očekivao da će se ovo dogoditi, ono što se sada dešava na ostrvu je neverovatno - kaže ostrva Julian Sinanaj(35).

Juče ujutru, zabeležena su četiri zemljotresa u morskom području, jugozapadno od Santorinija, od kojih je najjači bio 4,9 stepeni Rihterove skale.

- Sve je zatvoreno. Sada niko ne radi. Celo ostrvo se ispraznilo - svedoči Dori(18) za Rojters.

Zvaničnici su ocenili da intenzivna seizmičnost u regionu može da potraje još nekoliko dana, čak i sedmica, a profesor seizmologije na Univerzitetu Aristotel u Solunu Manolis Skordilis, ocenio je da je situacija na Santoriniju izuzetno ozbiljna i da su mogući zemljotresi jačine i iznad šest stepeni Rihterove skale. Za danas je zakazan novi sastanak naučnog komiteta za procenu seizmičkog rizika.

Potresi česti, ali ne jaki

BUDUćI da se nalazi blizu granice masivnih afričkih i evroazijskih tektonskih ploča, Santoriniju nisu strani potresi, ali su skoro stalni seizmički događaji poput ovog, ipak, retki. Ostrvo je poznato po svojoj kalderi, krateru u obliku posude, koji je stvorila vulkanska erupcija, koji je nastao jednom od najvećih poznatih eksplozija pre oko 3.600 godina. Najnoviji veliki zemljotres jačine 7,5 stepeni, pogodio je Santorini, 1956. godine, pri čemu su poginule najmanje 53 osobe, a povređeno je više od stotinu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

„MOSTARSKE KIŠE“ NA DORĆOLU: Pesničko-muzičko veče „Živa reč – Pero i Miloš Zubac” u Fondaciji Mozzart