TRAMP SUSPENDOVAO SKORO SVE ZAPOSLENE: USAID pred gašenjem, 10.000 ljudi dobilo otkaz širom sveta
PRIBLIŽNO 10.000 zaposlenih u Američkoj agenciji za međunarodni razvoj (USAID), odnosno skoro svi njeni radnici, će krajem radne nedelje biti stavljeni na administrativno odsustvo pošto predsednik Donald Tramp namerava da raspusti celokupnu organizaciju.
Foto: Tanjug AP/Profimedia
U obaveštenju Stejt departmenta za zaposlene u USAID-u, od kojih dve trećine radi u inostranstvu u 60 zemalja sveta, navodi se da će osoblje USAID-a za "direktno angažovanje" širom sveta biti stavljeno na administrativni odmor od petka, 7. februara u 23.59 časova po zvaničnom američkom vremenu (EST), odnosno po našem od subote 8. februara u 05.59 sati.
Izuzetak predstavlja jedino mali broj zaposlenih koji je odgovoran za "kritične funkcije, ključno rukovodstvo i posebno određene programe" koji će biti obavešteni do četvrtka uveče.
Stejt department radi na planu da organizuje i plati povratak zaposlenih u USAID-u koji žive u inostranstvu u Sjedinjene Američke Države u roku od 30 dana i da raskine ugovore koji se ne smatraju neophodnim, navodi se u obaveštenju.
Američki predsednik Donald Tramp potvrdio je početkom februara da će ukinuti Američku agenciju za međunarodnu razvoj (USAID), preneo je Rojters.
Funkcionisanje agencije bilo je upitno nakon što je iz Trampove administracije saopšteno da se razmatra spajanje USAID-a sa Stejt departmentom, sa ciljem da se smanji broj zaposlenih u agenciji i njena potrošnja uskladi sa Trampovom politikom ''Amerika na prvom mestu'', navodi britanska agencija.
Američki presednik Donald Tramp ranije je rekao da USAID vodi "gomila radikalnih ludaka" i da se njome loše upravlja. Dodao je da će "izbaciti ludake" iz agencije pre nego što se donese odluka o njenoj budućnosti.
(Tanjug)
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
IRAN POSLAO JAVNU PORUKU SRBIJI: "Vi i mi smo simbol otpora i prkosa - ostaćemo jaki i ujedinjeni"
"OD BEOGRADA do Teherana, vidljiv je isti obrazac nasilja i nepoštovanja međunarodnog prava i ljudskih života."
25. 03. 2026. u 20:54
Komentari (0)