NEMAČKA ZAPRETILA: Prekinućemo sve veze sa Amerikom
EVROPA ne bi trebalo da okleva da izvrši pritisak na SAD ako ne uspe da se uskladi sa „liberalnim demokratijama“, izjavila je u petak nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok. Diplomata je to istakla nakon razgovora između SAD i Rusije koji su isključili predstavnike EU i Ukrajine.

Foto: Shutterstock/canadastock
Govoreći na predizbornom skupu u Potsdamu u petak, političarka Zelenih je izjavila:
- Povećavamo pritisak na Amerikance [kako bi znali] da imaju mnogo da izgube ako ne stanu na stranu evropskih liberalnih demokratija.
Što se tiče odnosa EU-SAD, Berbokova je upozorila da se ne izvlače nagli zaključci, napomenuvši da „tu ništa nije odlučeno“.
Ministarka je pozvala na drugu „prekretnicu“, misleći na termin koji je skovao nemački kancelar Olaf Šolc ubrzo nakon što je sukob u Ukrajini eskalirao u februaru 2022, zalažući se da EU zauzme proaktivniji i odlučniji pristup.
Ona je insistirala da „niko ne može da odlučuje o ratu i miru za Ukrajince ili nas Evropljane, i to je jasan nemački stav“. Berbok je takođe upozorila da ne treba prisiljavati Kijev na „lažni mir“ ili „kapitulaciju“, za koje je rekla da bi samo izazvali dalji „rat i nasilje“, preneo je RT.
Uskoro opširnije

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)